Buffett porzuca akcje Wells Fargo, ale nadal powinieneś trzymać swoje

17 lutego 2021

Czas na Oracle może być niewłaściwy, ponieważ akcje Wells Fargo mają rzadką propozycję wartości

Legenda inwestowania i dyrektor generalny Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.A , NYSE: BRK.B ) Warren Buffett jest niedoskonałym zegarmistrzem . Sławnie sprzedał swoje akcje lotnicze w najgorszym możliwym czasie. Czy popełnia podobny błąd ze swoimi akcjami Wells Fargo (NYSE: WFC )? A może handlowcy detaliczni powinni pójść za przykładem Buffetta i zrzucić swoje akcje Wells Fargo?

Celem tego nie jest oczernianie Wyroczni Omaha, ponieważ wciąż jest on jednym z największych inwestorów na świecie. Raczej próbujemy tylko ustalić, czy sprzedaż akcji Wells Fargo przez Berkshire jest dla innych inwestorów ważnym powodem do sprzedaży ich akcji.

Dodając zniewagę do obrażeń, znana firma analityczna niedawno obniżyła ocenę zdolności kredytowej Wells Fargo. Dość powiedzieć, że ten megabank nie jest obecnie przychylny.

Z drugiej strony Buffett ma tendencję do kupowania aktywów w okresach maksymalnego pesymizmu. Dlatego trudno jest teraz wiedzieć, jak interpretować jego sprzedaż akcji Wells Fargo. Zobaczmy, czy potrafimy to zrozumieć, a być może nawet skonstruować argument na korzyść długiej pozycji.

Bliższe spojrzenie na akcje Wells Fargo

W przeciwieństwie do akcji spółek technologicznych i handlu elektronicznego, akcje dużych banków przeważnie miały trudności z odbudową w drugim kwartale 2020 r. Najwyraźniej pożyczkodawcom trudno jest przekonać firmy do zaciągania pożyczek w następstwie nowej pandemii koronawirusa.

Bez wątpienia akcje Wells Fargo odzwierciedlają problemy sektora finansowego. Na początku 2020 roku akcje oscylowały na komfortowym poziomie powyżej 50 dolarów. Na początku września cena akcji wynosiła około połowy tej ceny.

Jeśli już, to powinno stanowić przekonującą propozycję wartości dla przeciwnika, takiego jak Buffett. Akcje Wells Fargo mają bardzo rozsądny wskaźnik ceny do zysku na koniec 12 miesięcy, wynoszący 26,71. Ponadto akcje oferują przyzwoitą roczną stopę dywidendy w wysokości 1,63%.

Siekana stawka

To, co za chwilę ujawnię, będzie brzmiało prawie jak zdrada, ponieważ Buffett od dawna współpracuje z akcjami Wells Fargo. W rzeczywistości Buffett zaczął inwestować w Wells Fargo już w 1989 roku.

Ale to było wtedy, a teraz jest. W 2020 roku Buffett i Berkshire tną swoje udziały w akcjach Wells Fargo. Warto zauważyć, że firma sprzedała 85,6 mln akcji Wells Fargo w drugim kwartale po tym, jak już zmniejszyła swoją pozycję.

Teraz mamy kolejną bombę Berkshire. Formularz złożony w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ujawnił, że po zakończeniu drugiego kwartału 2020 roku Berkshire Hathaway sprzedał około 100 milionów akcji Wells Fargo.

Kochać niekochanego

To prawda, to dużo akcji. Handlowcy detaliczni muszą jednak pamiętać, że duzi inwestorzy instytucjonalni sprzedają akcje z różnych powodów. Czasami trzymają udziały od lat i chcą po prostu czerpać zyski.

A może nadal lubią firmę, ale gdzie indziej widzą jeszcze lepszą ofertę. W konsekwencji mogą sprzedać akcje jednej akcji, aby uwolnić kapitał na zakup innej akcji.

Nie ma potrzeby wyciągać pochopnych wniosków, ponieważ Buffett nie ujawnił, dlaczego Berkshire sprzedał te akcje Wells Fargo. A sprzedaż akcji nie zmienia faktu, że Wells Fargo pozostaje czwartym co do wielkości bankiem w USA pod względem aktywów.

Mimo to zaskakuje mnie, że Buffett sprzedałby teraz akcje Wells Fargo. Osobiście uważam te akcje za idealną okazję do „kupowania w czasie maksymalnego pesymizmu. Na przykład Moody’s właśnie obniżył swój rating kredytowy Wells Fargo ze „stabilnego do „negatywnego.

Otóż, to właśnie nazywam pesymizmem. I nie mówimy o firmie nano-cap, która prawdopodobnie zbankrutuje. Jest to megabank z dużymi rezerwami kapitałowymi, którego akcje sprzedaje się po okazyjnej cenie.

Podsumowanie

Z tego, co wiemy, Buffett może mieć całkowicie uzasadniony powód do sprzedaży tak wielu swoich akcji Wells Fargo. Nie powinniśmy generalizować jego sprzedaży i zakładać, że motywy Buffetta dotyczą nas wszystkich.

Nie powinniśmy też celowo kupować akcji Wells Fargo w ramach buntu. Zamiast tego możemy postrzegać udziały jako okazję do posiadania części giganta bankowego, który jest głęboko w niełasce.

A to, moi przyjaciele, jest zakładem Buffetta, jeśli kiedykolwiek go widziałem.

W dniu publikacji David Moadel nie posiadał (bezpośrednio ani pośrednio) żadnych pozycji w papierach wartościowych, o których mowa w tym artykule.