Co oznacza zdolność kredytowa mojej firmy?

Category: Ocen Kredytowych
17 lutego 2021

Ustanowienie kredytu biznesowego – czasami nazywanego „kredytem kupieckim lub „kredytem komercyjnym – to jeden ze sposobów na zbudowanie solidnych podstaw finansowych dla Twojej firmy. Utrzymanie dobrego kredytu biznesowego zwiększa zdolność Twojej organizacji do dostępu do kapitału, ale Twoja ocena kredytowa jest również wykorzystywana przez firmy, dostawców i sprzedawców do oceny stabilności finansowej Twojej firmy i poziomu ryzyka prowadzenia interesów z Twoją organizacją.

Oprócz ograniczenia odpowiedzialności osobistej, ochrony przepływów pieniężnych firmy i uzyskiwania finansowania na wydatki biznesowe, utrzymywanie zdrowej oceny kredytowej dla małej firmy może uzyskać niższe stopy procentowe, składki ubezpieczeniowe i bardziej elastyczne warunki płatności na kontach dostawców. Zrozumienie, w jaki sposób mierzona jest zdolność kredytowa Twojej firmy, a także różne czynniki, które mogą ją obniżyć lub podnieść, pomoże Ci uzyskać szybki start w budowaniu silnej historii kredytowej.

Czym różni się kredyt biznesowy od kredytu konsumenckiegoTwoja osobista ocena kredytowa jest obliczana na podstawie danych z trzech ogólnokrajowych biur kredytów konsumenckich: Equifax, Experian i TransUnion. Osobiste oceny kredytowe to trzycyfrowe liczby z zakresu od 300 do 850, z wynikiem 680 lub wyższym uznawanym za dobry lub doskonały kredyt.

Ale podczas gdy FICO jest uznawane za jednego z wiodących wystawców ocen kredytów konsumenckich, algorytmy scoringowe i metody obliczeniowe stosowane do sporządzania ocen kredytowych przedsiębiorstw różnią się w zależności od firmy. Te komercyjne systemy punktacji obejmują punktację PAYDEX firmy Dun & Bradstreet oraz Intelliscore Plus firmy Experian.

Wynik Dun & Bradstreet PAYDEXD&B PAYDEX waha się od 1 do 100 i wskazuje, czy firma płaciła swoje rachunki w terminie w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Im wyższy wynik PAYDEX, tym mniejsze ryzyko opóźnienia w płatności, zgodnie ze wskaźnikiem PAYDEX. Na przykład, punkty powyżej 80 są uważane za obarczone niskim ryzykiem opóźnień w płatnościach.

Wyniki PAYDEX są podzielone na następujące grupy ryzyka:

 • Niskie ryzyko: 80-100
 • Średnie ryzyko: 50-79Wysokie ryzyko: 0-49Możesz wyświetlić wykres wartości PAYDEX, aby zobaczyć, jak D&B przekłada poziom ryzyka dla każdego wyniku w D&B PAYDEX.

  Experian Intelliscore PlusIntelliscore Plus to „statystyczna ocena kredytowa, która łączy zarówno dane firmy, jak i dane osobowe, aby ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych zaległości w spłacie przez firmę w ciągu 12 miesięcy. Na przykład Experian bierze pod uwagę wyniki kredytowe właściciela firmy, takie jak kredyty samochodowe i hipoteczne, podczas obliczania oceny kredytowej.

  Biznesowe oceny kredytowe w ramach modelu Intelliscore Plus w skali od 1 do 100 i podzielone na pięć grup ryzyka:

  1. Niskie ryzyko: 76-100
  2. Ryzyko od niskiego do średniego: 51-75Średnie ryzyko: 26-50Ryzyko wysokie do średniego: 11-25Wysokie ryzyko: 1-10Ryzyko jest uważane za znacząco niskie w pierwszej i drugiej klasie, a trzecia klasa jest uważana za średnie ryzyko. Czwarta i piąta klasa stanowią ponadprzeciętne ryzyko dla firm. Więcej informacji na temat predyktora Intelliscore Plus firmy Experian, w tym przykładowy raport kredytowy Intelliscore Plus.

   Inne modele oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwInne modele scoringowe wykorzystywane do weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnych partnerów biznesowych i klientów obejmują ocenę ryzyka kredytowego małych firm Equifax (zobacz przykładowy raport kredytowy firmy) oraz ocenę D&B, która określa zdolność kredytową firmy na podstawie wielkości firmy i sprawozdań finansowych firmy.

   Podczas gdy Twój wynik PAYDEX i ocena D&B są ocenami kredytowymi opartymi na wynikach, plik kredytowy D&B Twojej firmy będzie zawierał oceny kredytowe oparte na prognozie. Wskaźnik prognozowania zaległości D&B, wskaźnik stresu finansowego i ocena ryzyka oceny dostawcy pozwalają przewidzieć, czy Twoja firma będzie płacić w sposób bardzo zaległy lub zaprzestanie działalności. Dun & Bradstreet podaje krótkie zestawienie wyników, które prawdopodobnie zobaczysz w swoim profilu kredytowym firmy D&B

   Poprawa zdolności kredytowej firmyPodobnie jak w przypadku ocen kredytowych konsumentów, na wyniki kredytowe przedsiębiorstw wpływają takie czynniki, jak historia płatności i prawdopodobieństwo zalegania z płatnościami w zakresie miesięcznych rachunków. Instytucje finansowe i firmy – w tym (ale nie tylko) banki, wydawcy kart kredytowych i firmy leasingowe – mogą wykorzystywać Twoją zdolność kredytową do różnych celów, w tym:

   • Podejmowanie decyzji, czy zaakceptować lub odrzucić współpracę z Twoją firmą
   • Ustalanie składek ubezpieczeniowych i stóp procentowychDowiedz się, czy masz historię terminowych, opóźnionych lub bardzo opóźnionych płatnościW przypadku zaległości decydujesz, czy Twoje konto powinno zostać przesłane do zewnętrznej agencji windykacyjnejPrzed ustanowieniem profilu kredytowego i uzyskaniem oceny kredytowej należy najpierw poszukać partnerów handlowych, którzy zgłoszą Twoje doświadczenia handlowe (tj. Płatności) do biur informacji kredytowej. Decyzja o współpracy z dostawcami, którzy zgłaszają Twoje terminowe płatności w celu oceny emitentów, może pozytywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową, a następnie zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie pożyczek i kredytów biznesowych w przyszłości.

    Potrzebujesz wskazówek, jak zwiększyć zdolność kredytową swojej firmy? Przeczytaj nasz artykuł o ulepszaniu kredytu biznesowego.