Co to jest oszustwo kredytowe?

Category: Kasy Pożyczkowe
17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Rodzaje oszustw kredytowych
 • Jak dochodzi do oszustw kredytowych?Jak uniknąć oszustw kredytowychCo zrobić, jeśli uważasz, że jesteś ofiarą oszustwa kredytowegoOszustwa kredytowe to przestępcze wykorzystywanie danych uwierzytelniających innych osób, a także ich zdolności kredytowej, do pożyczania pieniędzy lub używania kart kredytowych do zakupu towarów lub usług bez zamiaru spłaty zadłużenia.

  Oszustwa związane z kartami kredytowymi to najpowszechniejszy rodzaj kradzieży tożsamości. Według Federalnej Komisji Handlu w 2019 roku ponad 270 000 Amerykanów zgłosiło nowe lub istniejące oszustwa na kontach.

  Osoba, której kredyt został sprzeniewierzony, zazwyczaj kończy z niespłaconym długiem na swoje nazwisko. Chociaż można to ostatecznie rozwiązać, proces ten wymaga czasu i wysiłku i może spowodować tymczasowe pogorszenie wyników kredytowych i utrudnić osobie uzyskanie nowego kredytu na pewien czas.

  Rodzaje oszustw kredytowych

  Istnieje co najmniej 20 różnych rodzajów oszustw kredytowych. Wszystkie są formami kradzieży tożsamości, wyróżniającymi się pewną kombinacją:

  • Rodzaj danych osobowych, na podstawie których przyjęto tożsamość ofiary. Skradzione karty kredytowe, numery kont, nazwy użytkownika i hasła oraz numery ubezpieczenia społecznego należą do wielu elementów danych osobowych, które można wykorzystać do popełnienia oszustwa kredytowego.
  • Sposoby kradzieży danych osobowych. Przestępcy mogą zdobyć Twoje dane osobowe na wiele sposobów, w tym w celu wyłudzenia informacji przez telefon, e-mail lub media społecznościowe; przeglądanie danych kart kredytowych za pomocą fałszywych czytników kart; kopiowanie haseł, kodów PIN i innych informacji przez oglądanie się przez ramię; kradzież prawa jazdy (które można wykorzystać do zażądania aktów urodzenia i innych informacji), poczty lub kart kredytowych; oraz listy zakupów informacji, które wyciekły w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych. Rodzaj kredytu uzyskanego w wyniku oszustwa. Złodzieje tożsamości wykorzystują różne techniki przejęcia kredytu, w tym otwierają nowe pożyczki lub konta kart kredytowych w Twoim imieniu; przejęcie kontroli nad istniejącymi kontami kart kredytowych (lub bankowych) poprzez zmianę adresów pocztowych i haseł; szaleństwo wydawania ze skradzionymi kartami kredytowymi lub numerami kont; otwieranie jednego lub więcej kont na nazwiska swoich nieletnich dzieci, które w innym przypadku nie miałyby osobistych raportów kredytowych; oraz powiązanie swojego nazwiska z danymi kredytowymi innego klienta w celu utworzenia fikcyjnego „hybrydowego konta, które kontrolują.Jak dochodzi do oszustw kredytowych?

   Oszustwa kredytowe mają miejsce, gdy złodzieje wykorzystują dane osobowe jednego lub więcej konsumentów do otwierania kredytów lub rachunków kart kredytowych, kupowania towarów lub usług lub zabezpieczania zaliczek gotówkowych – a następnie znikają, nie płacąc ani grosza. Może się to również zdarzyć, gdy oszuści wykorzystują istniejące konta, uzyskując dostęp do informacji o karcie kredytowej i wykorzystując je do dokonywania zakupów bez wiedzy lub zgody ofiary.

   Według najnowszych dostępnych danych z publikacji branży kart kredytowych The Nilson Report, straty spowodowane oszustwami kredytowymi wyniosły prawie 28 miliardów dolarów w 2018 roku, a straty w USA wyniosły prawie 9,5 miliarda dolarów.

   Konsumenci, przedsiębiorstwa i użytkownicy kredytów generalnie cierpią, ponieważ informacje konsumenckie są narażone na przestępcze korzyści. Ponadto pożyczkodawcy mogą pobierać wyższe opłaty i stopy procentowe, aby pokryć koszty programów zapobiegania oszustwom i zarządzania nimi.

   Jak uniknąć oszustw kredytowych

   Wszechobecność oszustw kredytowych i stale ewoluujące metody wykorzystywane przez przestępców do kradzieży danych osobowych sprawiają, że ochrona informacji kredytowych, w tym numerów kart kredytowych, nazw użytkowników i haseł kont oraz danych uwierzytelniających, takich jak numer ubezpieczenia społecznego, ma kluczowe znaczenie.

   Środki, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoje dane, obejmują:

   • Zachowywanie sceptycyzmu : zachowaj ostrożność za każdym razem, gdy zostaniesz poproszony o podanie jakichkolwiek poufnych informacji za pośrednictwem poczty e-mail, telefonu, SMS-a lub wiadomości błyskawicznej. Komunikat może wydawać się pochodzić z zaufanego źródła, ale instytucje, z którymi masz do czynienia regularnie – w tym banki i spółdzielcze kasy pożyczkowe, wydawcy kart kredytowych, IRS i Social Security Administration – znają już numery Twoich kont; nie prosiliby cię o nie, nawet gdyby próbowali zweryfikować twoją tożsamość. W razie wątpliwości skontaktuj się z daną organizacją osobiście telefonicznie lub z jej kontem online, aby sprawdzić, czy komunikacja jest prawidłowa.
   • Bezpieczne przeglądanie : robiąc zakupy w Internecie, upewnij się, że połączenie przeglądarki ze sprzedawcą jest bezpieczne i szyfrowane (szukaj „https na początku adresu internetowego) i unikaj korzystania z otwartych publicznych sieci Wi-Fi (bez haseł), które złodzieje mogą łatwo monitorować i wyszukiwać ważne dane. Ochrona przed wścibskimi oczami : zadbaj o osłonę klawiatury podczas wprowadzania kodu PIN do konta i, jeśli to możliwe, używaj kart kredytowych z chipami danych, które są trudniejsze do przejrzenia niż karty, które można przesuwać. Ciszej : w miejscach publicznych unikaj podawania na głos numerów kont i numeru ubezpieczenia społecznego. Na przykład, jeśli zdecydujesz się płacić rachunki telefonicznie podczas spotkań w miejscach publicznych, do wprowadzania numerów kont, kodów PIN i innych informacji używaj klawiatury telefonu zamiast komunikatów głosowych. Jeśli masz do czynienia z kimś osobiście, zastanów się, czy jest sposób, abyś mógł samodzielnie wprowadzić informacje do jego systemu, bez mówienia o tym głośno.Ochrona twoich danych ma kluczowe znaczenie, ale ponieważ przestępcy mogą czasami uzyskać dane osobowe poprzez naruszenia danych na dużą skalę, które mają wpływ na tysiące konsumentów jednocześnie, ważne jest również, aby stale obserwować oznaki nieautoryzowanej aktywności na Twoim koncie kredytowym i innych kontach finansowych:

    • Co miesiąc dokładnie sprawdzaj wyciągi z kart kredytowych. Miej oko na wszystkie swoje konta, nawet te, których nie używasz regularnie. Upewnij się, że rozpoznajesz wszystkie transakcje, a jeśli nie masz pewności, zadzwoń do wydawcy karty, aby dowiedzieć się więcej. Pożyczkodawcy są również zainteresowani unikaniem oszustw kredytowych i mogą pomóc w sprawdzeniu wszelkich podejrzanych działań na Twoich kontach.
    • Przejrzyj swoje raporty kredytowe pod kątem nieznanych kontroli kredytowych i nowych kont. Jeśli zauważysz niezrozumiałe wpisy, skorzystaj z danych kontaktowych każdego wierzyciela, aby dowiedzieć się, co się dzieje. Jeśli konta, których nie autoryzowałeś, zostały założone na Twoje nazwisko, wierzyciele rozpoczną dochodzenie. Powinieneś również złożyć raport w odpowiednich organach ścigania i podjąć kroki w celu zabezpieczenia swoich akt kredytowych (patrz poniżej). Rozważ skorzystanie z usługi monitorowania kredytu. Usługi monitorowania mogą powiadamiać Cię, gdy pożyczkodawca zażąda kopii raportu kredytowego lub oceny kredytowej, lub gdy nowe konta pożyczki lub karty kredytowej zostaną dodane do Twojego pliku kredytowego. Experian oferuje bezpłatną usługę, która monitoruje Twój plik kredytowy Experian oraz usługi ochrony tożsamości subskrypcji, które monitorują Twoje pliki kredytowe we wszystkich trzech krajowych biurach kredytowych i dodają szereg innych korzyści w zakresie wykrywania oszustw.Co zrobić, jeśli uważasz, że jesteś ofiarą oszustwa kredytowego

     Jeśli uważasz, że w Twoim imieniu (lub w imieniu Twoich nieletnich dzieci) popełniono nieautoryzowaną działalność kredytową, ważne jest, aby zgłosić przestępstwo odpowiednim władzom tak szybko, jak to możliwe. Jak najszybciej wykonaj następujące czynności:

     • Natychmiast skontaktuj się z pożyczkodawcą, którego dotyczy problem, aby lepiej zrozumieć sytuację. Jeśli wydaje się, że doszło do oszustwa, należy doradzić pożyczkodawcy, aby rozpoczął dochodzenie i współpracował z nim w razie potrzeby.
     • Natychmiast zgłoś podejrzenie przestępstwa organom ścigania, aby mogły rozpocząć dochodzenie. Witryna amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu IdentityTheft.gov jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia; może pomóc w znalezieniu organów ścigania właściwych dla różnych rodzajów oszustw kredytowych i innych powiązanych przestępstw finansowych.Rozważ podjęcie działań w celu zabezpieczenia raportów kredytowych w trzech krajowych biurach kredytowych (Experian, TransUnion i Equifax), aby utrudnić oszustom ubieganie się o kredyt w Twoim imieniu i zabezpieczyć go:
      • Dodanie ostrzeżenia o oszustwie do raportów kredytowych instruuje wierzycieli, aby potwierdzili Twoją tożsamość przed przetworzeniem wniosków kredytowych otrzymanych na Twoje nazwisko.
      • Zastosowanie blokady zabezpieczeń do pliku kredytowego ogranicza dostęp do informacji kredytowych. Alerty kredytowe i zamrożenia zabezpieczeń mają różne zalety i wady, więc porównaj je, zanim zdecydujesz, co jest dla Ciebie lepsze.

       Oszustwa kredytowe to niefortunne zdarzenie, które każdego roku dotyka setki tysięcy ludzi i powoduje, że konsumenci i firmy tracą pieniądze. Oszustwa kredytowe to uporczywa uciążliwość, która prawdopodobnie nie zniknie w najbliższym czasie, ale ochrona danych osobowych, bycie czujnym na możliwość nieautoryzowanej działalności kredytowej i zgłaszanie podejrzanych działań, gdy tylko zauważysz, że może to pomóc uniknąć poważnego żalu z rąk oszustów kredytowych .