Inwestycji zagranicznych w Polsce przybywa szybciej niż w Europie Środkowo-Wschodniej

Dom - Finanse - Inwestycji zagranicznych w Polsce przybywa szybciej niż w Europie Środkowo-Wschodniej

22.06.2019-850 widoki -Finanse

Atrakcyjność inwestycyjna Polski 2017 a mianowicie raport EY

W 2016 roku na terytorium polski ogłoszono 256 nowych bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W ciągu roku katalogów liczba wzrosła o 21 proc. - wynika spośród raportu EY. Firma doradcza szacuje, że w katalogów wyniku w kraju mogą powstać co najmniej 22:00 tys. miejsc pracy.

W raporcie "Atrakcyjność inwestycyjna Polski" wskazano także najistotniejsze czynniki, które inwestorzy zagraniczni biorą pod uwagę tuż przy tworzeniu nowego projektu bądź rozszerzeniu działalności w danym kraju.

Wzrost zanotowała nie tylko Polska sumarycznie, ale i Warszawa - jawi się jako jeden z najbardziej atrakcyjnych miast kontynentu. W krytycznej trójce atrakcyjnych inwestycyjnie umiejscowienia stolicę Polski wskazało 8 proc. badanych przez EY – o 4 pkt. proc. więcej niż rok kalendarzowy wcześniej.

Eksperci EY podkreślają, że w minionych trzech latach liczba ogłaszanych na terytorium polski inwestycji zagranicznych wzrastała bardzo szybko. O jak dużo w latach 2004-2013 udziałowcy zagraniczni ogłaszali w własnym kraju przeciętnie 142 plany rocznie, to w latach 2014-2016 liczba ta wzrosła do 200 (wzrost o 40 proc. ). To więcej niż w pozostałych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, dokąd ostatnie trzy lata przyniosły wzrost przeciętnej liczby ogłaszanych rocznie projektów o 25, 4 proc. względem poprzedniej dekady.

W opracowaniu czytamy:

Polska potrzebuje zarówno kapitału krajowego, oraz zagranicznego do podniesienia stopy inwestycji. Szczególnie cenne są bezpośrednie inwestycje zagraniczne, które nie tylko generują najęcie, ale często są powiązane z transferem technologii, zwiększaniem produktywności oraz rozwojem umiejętności kadr.

Kto inwestuje na terytorium polski?

Z raportu wypływa, że w latach 2005-2016 przeciętnie ponad 80 proc. wszystkich projektów BIZ lokowanych w polsce pochodziło z Świata Zachodniej oraz USA.

Jeśli chodzi o branże i sektory, projekty BIZ lokowane w Polsce, dotyczą głównie: przemysłu, finansów jak i również usług biznesowych oraz przewozu i komunikacji. W latach 2005-2016 w tych sektorach przeciętnie realizowano 95 proc. projektów w zakresie BIZ w naszym kraju. Choć od momentu 2013 r. rośnie ilość nowych inwestycji w odcinku produkcyjnym, to zauważalna wydaje się być tendencja spadkowa udziału tej branży w ogólnej liczbie BIZ.

Udział produkcji we wszystkich inwestycjach przemysłowych zmniejszył się z 81 proc. w 2005 r. do odwiedzenia 62 proc. w 2016 r. Dzieje się tak, ponieważ jeszcze szybszy rozwój następuje w innych sektorach – coraz więcej lokaty zagranicznych przyciągają do Polski usługi finansowe i biznesowe. Ich udział wzrósł po tym samym okresie z 7 do 28 proc.

Polska atrakcyjną lokalizacją dla centrów usług wspólnych

Z raportu wynika, że Polska zyskuje także na znaczeniu jako miejsce lokowania propozycji wspólnych (m. in. IT, księgowość). W 2016 r. w Polsce ogłoszono najwięcej w całej Europie oryginalnych projektów centrów usług połączonych (SSC) – aż 38 ze 161 BIZ owego sektora w Europie (24 proc. ) trafiło do Polski.

Projekty przy naszym kraju są aczkolwiek wciąż znacznie bardziej (choć w malejącym stopniu) pracochłonne niż przeciętnie międzynarodowe przedsięwzięcia lokowane w Europie (158 miejsc pracy na projekt w Polsce wobec 72 po Europie), ale bardziej kapitałochłonne niż przeciętnie w własnym regionie kontynentu (189 obszarów pracy na projekt w Europie Środkowo-Wschodniej).

Silne strony www Polski w kolejnych latach i rywal na horyzoncie

Badanie pokazało, że niemal połówka ankietowanych - 48 proc. oczekuje poprawy atrakcyjności polski w najbliższych trzech latach. Wśród silnych stron polskiej gospodarki inwestorzy wymieniają części rynku pracy – umiejętności tutejszych pracowników oraz wydatki pracy, a także potencjał do wzrostu produktywności.

Natomiast jako główny serce napędowy w przyszłości wskazują rynek usług. Następnie 29 proc. inwestorów zagranicznych wskazuje dzięki poprawę atrakcyjności Polski po minionym roku niż w jej pogorszenie - 24 proc.

Paweł Tynel, partner i lider zespołu ulg i dotacji inwestycyjnych EY, podkreśla:

Nieporządne otoczenie gospodarcze i regulacyjne są wymieniane przez akcjonariuszy jako główne źródła ryzyka dla Polski. 48 proc. respondentów spodziewa się dalekiej poprawy atrakcyjności inwestycyjnej Naszego kraju w okresie kolejnych 3 lat. Wśród silnych witryn internetowych polskiej gospodarki najczęściej wymawiane są wysokie umiejętności podwładnych, atrakcyjne koszty pracy a także potencjał do wzrostu produktywności. Chociaż wśród planowanych inwestycji dominują te w przetwórstwie przemysłowym, to - według inwestorów - wzrost gospodarczy w Polsce w najbliższych latach będą napędzać zawodowe usługi, w tym m. in. usługi IT, a także logistyka.

Jak dodał, o bezpośrednie inwestycje cudzoziemskie Polska będzie rywalizowała przede wszystkim z Czechami. Badani przez nas inwestorzy właśnie naszego południowego sąsiada uważają za głównego konkurenta Naszego kraju w batalii o nowe tego typu projekty.

Ankieta została przeprowadzona przy marcu i kwietniu 2017 r. Na pytania EY odpowiedziało 208 respondentów - decydentów biznesowych z całego świata, odpowiedzialnych za inwestycje. Z tej grupy 58 proc. jest już obecnych w polsce.

Tagi: inwestycje Nasz kraj raport Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z