Jak mogę uzyskać bezpłatne monitorowanie kredytu

Jak mogę uzyskać bezpłatne monitorowanie kredytu
16 października 2020

W tym artykule:

 • Co to jest monitorowanie kredytu?
 • Monitorowanie kredytów pomaga sobie samemu
 • Jak uzyskać bezpłatne monitorowanie kredytu
 • Dlaczego powinieneś monitorować swój kredyt?
 • Monitorowanie zdolności kredytowej nie wpływa na Twoją zdolność kredytową

Zarejestrowanie się w celu bezpłatnego monitorowania kredytu w Experian może pomóc w kontrolowaniu zdolności kredytowej i ostrzeganiu o aktywności kredytowej, która może być oznaką oszustwa lub kradzieży tożsamości.

Co to jest monitorowanie kredytu?

Bezpłatne monitorowanie kredytu od Experian to usługa, która pozwala wiedzieć, kiedy wystąpią określone zmiany w raporcie kredytowym Experian. Wysyła również regularne aktualizacje oceny kredytowej FICO ® Score ☉ w oparciu o dane kredytowe Experian.

Aby chronić Cię przed oszustwami, monitorowanie kredytu Experian powiadamia Cię o następujących zdarzeniach:

 • Sprawdzanie zdolności kredytowej znane jako twarde zapytania : Pierwszym krokiem, jaki pożyczkodawcy zwykle podejmują podczas przetwarzania wniosku o pożyczkę, jest zażądanie oceny kredytowej i kopii raportu kredytowego w celu oceny zdolności kredytowej. Jeśli otrzymasz ostrzeżenie o trudnym dochodzeniu, które nie jest powiązane z złożonym przez Ciebie wnioskiem, może to oznaczać, że przestępca szuka kredytu w Twoim imieniu.
 • Nowe konta : Jeśli na Twoje nazwisko zostanie otwarte nowe konto pożyczki lub karty kredytowej, Experian natychmiast Cię o tym powiadomi. Im szybciej zauważysz fałszywe konto otwarte na Twoje nazwisko, tym szybciej będziesz mógł podjąć działania.

Nie musisz się martwić o te alerty monitorowania kredytu, o ile są one powiązane z twoimi normalnymi działaniami kredytowymi – na przykład składaniem wniosku o nowe konto karty kredytowej i otwieraniem go. Ale jeśli otrzymasz ostrzeżenie o działaniu, którego nie jesteś świadomy, może to być oznaką działalności przestępczej i powinieneś natychmiast skontaktować się z danym pożyczkodawcą.

Monitorowanie zdolności kredytowej Experian ostrzega również o następujących okolicznościach, które mogą obniżyć Twoją zdolność kredytową:

 • Wysokie saldo karty kredytowej : Posiadanie salda karty kredytowej, które przekracza około 30% limitu zadłużenia karty, może zaszkodzić Twojemu FICO ® Score i wynikom kredytowym VantageScore ®.
 • Nieodebrane płatności : Historia terminowych płatności jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na dobre wyniki kredytowe, a nawet jedna nieodebrana płatność może spowodować znaczne obniżenie wyniku. Jeśli zapomniałeś dokonać płatności lub płatność, której dokonałeś, nie została przetworzona poprawnie, daje to szansę na naprawienie problemu. Rzadziej alert może oznaczyć nieodebraną płatność na koncie, o którego istnieniu nie wiedziałeś, otwartego w Twoim imieniu przez złodzieja tożsamości.

Monitorowanie kredytów pomaga sobie samemu

Monitorowanie kredytów może uświadomić Ci problemy z plikami kredytowymi, ale nadal ważne jest, abyś się chronił. Na przykład ostrzeżenie o nieautoryzowanej aktywności kredytowej daje ostrzeżenie, aby powiadomić pożyczkodawcę, którego dotyczyło, że Twoje dane osobowe zostały skradzione lub niewłaściwie wykorzystane. Może być również konieczne wniesienie sporu do biura informacji kredytowej, aby jak najszybciej usunąć fałszywe informacje.

Podobnie, jeśli dowiesz się, że Twoje dane osobowe (w szczególności numer ubezpieczenia społecznego) zostały skradzione lub ujawnione w wyniku naruszenia danych, warto dodać ostrzeżenie o oszustwie do swoich plików kredytowych lub zastosować blokadę kredytową.

Po zarejestrowaniu się w usłudze ważne jest, aby pamiętać, że monitorowanie kredytu skutecznie pomaga wykryć nieautoryzowaną aktywność kredytową w Twoim imieniu, ale nie ostrzega Cię o oszustwach, które nie mają wpływu na Twój raport kredytowy. Oprócz monitorowania kredytu należy wykonać następujące czynności, aby zachować bezpieczeństwo kredytu:

 • Chroń swoje hasła i dane osobowe przed oszustwami typu phishing.
 • Reaguj na powiadomienia o naruszeniach danych, które mogą ujawnić Twoje dane osobowe, odpowiednio zmieniając hasła i numery kart.
 • Monitoruj swoje konta bankowe pod kątem nieoczekiwanych lub nieautoryzowanych transakcji.
 • Podejmij odpowiednie działania, aby poprawić swoją zdolność kredytową lub utrzymać doskonałą zdolność kredytową.

Jak uzyskać bezpłatne monitorowanie kredytu

Możesz zarejestrować się w bezpłatnym monitorowaniu kredytu w Experian w ciągu zaledwie kilku minut, bez konieczności posiadania karty kredytowej. Możesz od razu zacząć otrzymywać aktualizacje, w tym:

 • Miesięczne raporty kredytowe : przejrzyj swój plik kredytowy pod kątem wszelkich nieoczekiwanych zmian i upewnij się, że informacje o płatności są podawane prawidłowo.
 • Aktualizacje salda konta : monitoruj swoje wydatki dzięki regularnym aktualizacjom sald karty kredytowej i pożyczek.
 • Śledzenie zdolności kredytowej: przeglądaj zmiany w swoim FICO ® Score, aby budować i utrzymywać solidny profil kredytowy.
 • Alerty w czasie rzeczywistym : konfigurowalne alerty informują Cię, kiedy wymagane są kontrole kredytowe, kiedy nowe konta kredytowe są otwierane na Twoje imię i kiedy salda Twojej karty przekraczają określony procent limitów pożyczek. Takie zachowania mogą zaszkodzić twoim wynikom kredytowym.
 • Dostęp do Experian Boost : Ten opcjonalny program umożliwia wykorzystanie historii płatności za telefony komórkowe, media i inne płatności do oceny zdolności kredytowej Experian. Dla wielu, którzy z niego korzystają, szczególnie dla tych z ograniczoną historią kredytową, uzyskanie kredytu za te płatności może prowadzić do wzrostu wyników kredytowych w oparciu o dane kredytowe Experian.
 • Spory dotyczące raportów kredytowych online : zażądaj korekty niedokładnych wpisów w raporcie kredytowym Experian za pośrednictwem narzędzia online.

Dlaczego powinieneś monitorować swój kredyt?

Zachowywanie czujności w odniesieniu do działań w aktach kredytowych – zarówno własnych, jak i potencjalnych przestępców – jest mądrym nawykiem. Znajomość stanu konta kredytowego i śledzenie wyniku kredytowego może pomóc w wypracowaniu solidniejszego profilu kredytowego – a to z kolei może zaoszczędzić pieniądze, pomagając zakwalifikować się do pożyczek i kart kredytowych o niższych stopach procentowych.

Bezpłatne monitorowanie kredytu od Experian pomaga kontrolować aktywność kredytową, dzięki automatycznemu procesowi. Aktywnie powiadamia Cię o potencjalnie nielegalnych działaniach na Twoim pliku kredytowym, dzięki czemu możesz szybko działać w celu rozwiązania problemu.

Monitorowanie zdolności kredytowej nie wpływa na Twoją zdolność kredytową

Gdy pożyczkodawcy zażądają raportu kredytowego i oceny kredytowej, wynikające z tego twarde zapytania są rejestrowane w raporcie kredytowym i zwykle powodują spadek oceny kredytowej. Jednak sprawdzenie własnego raportu kredytowego lub oceny kredytowej, ręcznie lub automatycznie za pośrednictwem usługi monitorowania kredytu Experian, nie ma żadnego wpływu na Twoją zdolność kredytową, ponieważ jest to rejestrowane jako zapytanie miękkie.

Bezpłatne monitorowanie kredytu od Experian jest pomocnym narzędziem do śledzenia własnej aktywności kredytowej i postępów w kierunku poprawy zdolności kredytowej – może również dostarczyć cennych wczesnych ostrzeżeń przed oszustwami kredytowymi i kradzieżą tożsamości.