Jaki jest najlepszy sposób spłaty kart kredytowych?

Category: Jeśli Możesz
17 lutego 2021

Jaki jest najlepszy sposób spłaty kart kredytowych?

Drogi Przyjacielu

W przypadku osób, które mają do spłacenia kilka kart kredytowych, najlepszy sposób spłaty zależy od tego, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojej osobistej sytuacji. Chociaż nie ma złego sposobu na spłatę długu, często zalecane są dwie metody: metoda „lawiny zadłużenia i metoda „kuli śnieżnej zadłużenia.

Metoda lawiny zadłużenia

Metoda lawinowego zadłużenia polega na tym, że wybierasz kartę kredytową o najwyższym oprocentowaniu i koncentrujesz się na spłacie najpierw tej jednej, jednocześnie kontynuując dokonywanie minimalnych miesięcznych płatności należnych na innych kartach. Ponieważ dług o najwyższej stopie procentowej będzie Cię kosztował najwięcej w postaci opłat odsetkowych w dłuższej perspektywie, spłata tego jednorazowego spłaty w pierwszej kolejności ma największy sens finansowy. Zwalnia również większość pieniędzy, które można przeznaczyć na inne rachunki, gdy już je spłacisz, co oznacza, że ​​możesz przyspieszyć tempo spłaty długu w miarę upływu czasu, oszczędzając z czasem jeszcze więcej odsetek.

Jeśli szukasz najbardziej ekonomicznej opcji, prawdopodobnie najlepszą opcją jest metoda lawinowego zadłużenia, chociaż czasami zaoszczędzona kwota może nie być dużo większa niż zaoszczędzisz metodą kuli długów.

Wadą tej metody jest to, że jej przestrzeganie może być trudne. W przypadku wysokiej stopy procentowej i wysokiego salda może minąć trochę czasu, zanim saldo zacznie się znacznie zmniejszać. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli możesz wpłacić tylko niewielką kwotę, niż kwota minimalna należna do salda każdego miesiąca.

Metoda lawinowa pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę, ale tylko wtedy, gdy będziesz się jej trzymać. Jeśli zniechęcisz się i zrezygnujesz przed spłatą długu, nie ma znaczenia, że ​​jest to najbardziej rozsądny wybór finansowy. Inne opcje mogą pomóc Ci zachować motywację, więc może być lepszym wyborem.

Metoda śnieżnej kuli długu

Inną dobrze znaną metodą spłaty zadłużenia na karcie kredytowej jest metoda kuli śnieżnej zadłużenia. W przypadku metody kuli śnieżnej skupiasz się na spłacie najpierw karty z najmniejszym saldem, niezależnie od oprocentowania. Kontynuuj wpłacanie co najmniej minimalnej kwoty należnej na innych kontach, aż pierwsze konto zostanie spłacone. Gdy saldo wyniesie zero, przejdź do konta z kolejnym najmniejszym saldem i tak dalej. Z każdym spłacanym kontem możesz dodać kwotę, którą co miesiąc przeznaczałeś na ten dług, do następnego konta w kolejce.

Chociaż metoda kuli śnieżnej może nie być najbardziej wydajna finansowo, może mieć największy sens fizjologiczny. Dla niektórych szybsze spłacanie rachunków pomaga nabrać rozpędu i zapewnia motywację, aby go utrzymać. Najtrudniejszą częścią może być oparcie się pokusie wykorzystania spłaconych kart, ale jest to kluczowe, aby proces był tego wart.

Utrzymywanie otwartych kart kredytowych jest najlepsze dla wyników

Bez względu na wybraną metodę spłaty kart kredytowych, trzymanie opłaconych kont jest generalnie najlepsze w przypadku wyników kredytowych. Wykorzystanie kredytu jest drugim najważniejszym czynnikiem wpływającym na ocenę zdolności kredytowej. Wskaźnik wykorzystania kredytu oblicza się, biorąc sumę wszystkich sald na karcie kredytowej i dzieląc tę ​​liczbę przez sumę wszystkich limitów kredytowych, a następnie mnożąc przez 100, aby uzyskać procent wykorzystania. Zamknięcie konta powoduje utratę dostępnego kredytu, przez co całkowite saldo na kontach odnawialnych stanowi większy procent całkowitego dostępnego kredytu.

Dobrym pomysłem jest również utrzymywanie aktywnych kont, używając ich okresowo do dokonywania drobnych zakupów, a następnie od razu spłacając całość salda. Korzystając z kont, ale nie mając salda, pokazujesz potencjalnym pożyczkodawcom, że wiesz, jak odpowiedzialnie zarządzać kredytem, ​​i nie zostaniesz przyłapany na gromadzeniu długów lub płaceniu niepotrzebnych odsetek od zakupów.

Chociaż trzymanie spłaconych rachunków kart kredytowych jest zwykle najlepsze dla oceny zdolności kredytowej, przy podejmowaniu tej decyzji weź pod uwagę własną wyjątkową sytuację. Jeśli zmagałeś się z zadłużeniem na karcie kredytowej i uważasz, że pozostawienie otwartych kont może być zbyt dużą pokusą, aby przepłacić, zamknięcie ich może być dla Ciebie najbezpieczniejszą i najlepszą opcją.

Matematyka mówi, że spłata najpierw kart o najwyższym oprocentowaniu jest zawsze najlepszym wyborem. Ale jeśli szybsze postępy pozwolą Ci iść dalej i być zaangażowanym emocjonalnie, metoda kuli śnieżnej może przynieść lepsze wyniki. Ostatecznie najlepszą metodą jest ta, która działa dla Ciebie.

Dzięki, że pytasz.

Jennifer White, specjalista ds. Edukacji konsumenckiej

To pytanie pochodziło z niedawnej sesji Periscope, którą prowadziliśmy.