Agora: 100 mln zł przychodów z kin, 45 mln zł z "Gazety Wyborczej"

Dom - Media - Agora: 100 mln zł przychodów z kin, 45 mln zł z "Gazety Wyborczej"

17.06.2019-570 widoki -Media

Agora ma stratę, «Gazeta Wyborcza» z niższymi przychodami

Agora pokazała rezultaty finansowe za I kwartał 2016 roku. Spółka najwięcej zarabia na biznesach dotyczących filmem i książką, natomiast sprzedaż w barach sieci kin Helios przynosi duże wpływy niż reklamy publikowane w „Gazecie Wyborczej”.

Przychody Agory w czasie od stycznia do marca tego roku wyniosły 288, 5 mln zł, na temat 2 proc. mniej niż rok temu. Spółka zakończyła ten okres z 5, 6 mln zł opłaty netto (rok wcześniej miała 1, 4 mln złotych zysku).

Bartosz Hojka, prezes Agory:

Przebywamy zadowoleni, że grupa Agora zanotowała wzrost przychodów. To nasz cel numer pewien.

Agora rośnie dzięki multipleksom

Zwiększenie wpływów to przy dużej mierze efekt rekordowej frekwencji w kinach internecie Helios - w I kwartale br. jej klienci kupili w kasach trzech, 2 mln biletów, zaś rok wcześniej o 300 tys. mniej.

- Cieszymy się, że dynamika wzrostu frekwencji w kinach Heliosa była większa aniżeli na całym rynku a mianowicie mówił w piątek Hojka. Przychody ze sprzedaży biletów wzrosły o 13, 7 proc. do 58 mln zł.

Segment kino i książka to aktualnie największy biznes Agory, który to w pierwszych trzech miesiącach tego roku przyniósł spółce niemal 100 mln złotych przychodów. To ponad 1 trzecia jej wszystkich wpływów. Ta działalność przynosi również największe zyski - w poziomie operacyjnym (bez odsetek i podatków) było to 16, 2 mln złotych, o 8, 7 proc. więcej niż rok uprzednio.

„Gazeta Wyborcza” traci reklamodawców

Warto zwrócić obserwację, że same przychody wraz z sprzedaży barowej w kinach Heliosa w I trymestrze roku wyniosły niemal dwadzieścia mln zł (po wzroście o 12, 6 proc. ). To więcej niż wpływy ze sprzedaży broszurek w „Gazecie Wyborczej”, najważniejszym medium spółki, od któregoż zaczęła się historia Agory. Zmalały one bowiem aż o 21, 5 proc. do 17, 5 mln zł.

Wydawnictwo odczuło spadek wpływów reklamowych od momentu spółek Skarbu Państwa, które po zmianie władzy wycofały część reklam z „Gazety Wyborczej”.

- Mamy możliwość potwierdzić, że widać w naszych wynikach efekt modyfikacje polityki reklamowej Skarbu Was - mówił w piątek Hojka. Podkreślał jednak, iż wpływ tej decyzji w media Agory nie wydaje się być duży. - Z szacunków Kantar Media wynika, hdy wydatki spółek Skarbu Ciebie na reklamę na całym rynku nie przekraczają dwa proc. Ich skala przy naszej grupie jest pokrewna - mówił prezes Agory.

„Gazeta Wyborcza” zanotowała też mniejsze wpływy wraz z sprzedaży egzemplarzowej, które wyniosły 6, 8 proc. Bądź to wpływ obniżenia poziomie prenumerat tego dziennika poprzez firmy państwowe oraz urzędy? - Nie obserwujemy bardzo wyraźnych zmian subskrypcji a mianowicie odpowiada Hojka.

Cały segment prasowy Agory, mieszczący też magazyny kolorowe oraz dziennik „Metro”, przyniósł przy pierwszych trzech miesiącach tegoż roku spółce 61, dziewięć mln zł przychodów, o 9, 4 proc. w mniejszym stopniu niż rok wcześniej.

Wpływy Agory z aktywności drukarskiej w I kwartale tego roku wyniosły 39 mln zł, z internetu (portal Gazeta. pl) - 36, 3 mln zł, z reklamy zewnętrznej a mianowicie 35, 7 mln zł, zaś segment radiowy przyniósł spółce 25, 4 mln zł przychodów.

Metro TV ruszy pod koniec roku

Agora, będąca obecnie współwłaścicielem kanału filmowego Stopklatka TV, szykuje się do odwiedzenia mocniejszego wejścia na zbyt telewizyjny, który zgarnia połówkę budżetów reklamowych w Naszym narodzie.

- W 2016 roku chcemy wykonać kolejny milowy krok, uruchamiając osobisty kanał Metro TV - zapowiedział Hojka. Lifestyle'owa przystanek ruszy pod koniec r. i będzie nadawać po telewizji naziemnej. Agora wolno kompletuje zespół Metro TV oraz tworzy bibliotekę programową dla stacji. W tym roku przeznaczy na ten cel kilkadziesiąt mln zł.

W piątek po południu cena akcji Agory na warszawskiej giełdzie wzrosła o 0, 94 proc. do 12, 93 złotych.

Tagi: Agora efekty finansowe Helios kino Bartosz Hojka Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z