Temat: Mieszkania na wynajem od rządu

Dom - Nieruchomosci - Temat: Mieszkania na wynajem od rządu

31.07.2019-385 widoki -Nieruchomosci

Fundusz Mieszkań na Wynajem. 2 tysiące chętnych osób  Nieruchomości

  • Mieszkanie Plus. Programiści liczą, że zarobią
  • Mieszkanie plus nie na własność? "Pewne kwestie budzą obawy"
  • Potężne połacie ziemi w Mieszkanie Plus. Od rządowej agencji
  • PiS postawi w nowe mieszkania. Dwa kierunki
  • Mieszkanie plus już niedługo. Wolność hipoteczna zatriumfuje nad własnością?

Dotąd ok. 2 tys. osób złożyło wniosek o najem mieszkań w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem - poinformował PAP prezes zarządu BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński. Fundusz Mieszkań na Najem zamknął 2015 r. liczbą 2, 4 tys. zakontraktowanych lokali.

- Od samego początku Fundusz Mieszkań na Wynajem cieszy się dużą popularnością. Od początku naszej działalności ok. 2 tys. osób złożyło morał o wynajem mieszkań po Funduszu - powiedział PAP prezes BGK Nieruchomości. Wskazywał, że wśród wynajmujących mieszczą się się zarówno rodziny z dziećmi, jak i single oraz seniorzy. Podał, iż pierwsze aplikacje o apartamentu mieszkalnego na wynajem zostały skomplikowane 7 stycznia 2015 r., a pierwsza osoba wprowadziła się 13 marca 2015 r.

Rzym wynajmował mieszkania za 10 €. Ważny był jeden warunek

Tysiące mieszkań

FMnW ma do końca 2020 roku dostarczyć na zbyt mieszkaniowy ok. 20 tys. mieszkań na wynajem. Przedkładane mieszkania są wykończone po dobrym standardzie, z wyposażoną łazienką i kuchnią, a przy przypadku lokali w Piasecznie także całkiem umeblowane. Czynsz jest uzależniony od wielkości mieszkania, lokalizacji oraz koszty za jaką Fundusz Domów na Wynajem nabył mienie nieruchome. W ramach współpracy przekazywane jest również całodobowe wsparcie najemcy przez Centrum Obsługiwania Klienta i zarządcę domu.

- Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW) wydaje się być pionierską inicjatywą Banku Gospodarstwa Krajowego, którego misją jest wspieranie inicjatyw pobudzających progres społeczno-gospodarczy - powiedział Słowiński. Jak dodał Fundusz Mieszkań na Wynajem jest funduszem inwestycyjnym i działa w oparciu o ustawę na temat funduszach inwestycyjnych i zaakceptowaną przez inwestora strategię.

Wynajmujesz mieszkanie i zapomniałeś rozliczyć się? Zobacz, jak sprawić

Nowe standardy

- Wyznaczamy nowe standardy i przez to przy ciągu zaledwie kilku miesięcy staliśmy się głównym graczem na rynku i profesjonalistą w zakresie instytucjonalnego wypożyczania mieszkań - ocenił Słowiński. - Strategia Funduszu przewiduje inwestycje w 7 aglomeracjach w naszym kraju - dodał.

W I kw. br. do oddania przygotowywana wydaje się być inwestycja w Krakowie (45 mieszkań). Ponad 100 budynków zostanie oddanych najemcom we Wrocławiu, 229 mieszkań po Warszawie oraz 146 mieszkań w Katowicach. Inwestycja we Wrocławiu oraz w stolicy polski stanie się dostępna w pierwszym kwartale 2017 roku. Mieszkania po Katowicach będą gotowe na rzecz najemców nieco później – w II kwartale 2017 roku. Planowane są również inwestycje w Łodzi.

2015 rok Fundusz zamknął liczbą zakontraktowanych 2 400 mieszkań, z czego 380 zostało już oddanych aż do wynajmu, kolejnych 1 071 jest już zakupionych, natomiast 949 jest w trakcie finalizacji decyzji inwestycyjnej. Aktualnie apartamentu mieszkalnego udostępnione najemcom mieszczą się przy Poznaniu, aglomeracji warszawskiej (w Piasecznie) oraz w Gdańsku na terenie osiedla Browar Gdański.

Proces inwestycyjny

Słowiński tłumaczył, że ze względu na realizowany proces inwestycyjny, który to trwa 2-3 lata, płatności na rzecz deweloperów powstające z podpisanych umów są rozkładane w czasie, po przypadku większości inwestycji Kasa kontraktuje finansowanie wreszcie, to znaczy płatności są dokonywane po zakończeniu inwestycji. W stosunku do takiej strategii w momencie obecnej nieznaczna ilość środków budżetu FMnW została explicite wypłacona. - Jedynie mamy możliwość powiedzieć o ok. 110 mln złotych, które zostały przeznaczone na zakup sumarycznie powierzchni użytkowej mieszkań trzech udostępnionych już nieruchomości (Poznań, Warszawa, Gdańsk - PAP) - wskazał prezes BGK Nieruchomości.

Jak mówił Słowiński Fundusz proponuje apartamentu mieszkalnego różnej wielkości. Chcielibyśmy, aby w dominującej części w naszych budynkach były domu jedno i dwupokojowe, gdyż takie cieszą się najogromniejszym zainteresowaniem ze strony najemców - wskazywał prezes.

Jakie warunki?

Podał, że umowa z najemcą zawierana jest na czas do 4 lat, jednakże większość zawarta jest na ok. 2 lata. - Daje to przede wszelkim najemcom gwarancje stabilnego jak i również pewnego najmu w długim okresie. Z naszej strony zależy nam na tym, abyśmy udostępniali używane przez nas mieszkania najemcom zweryfikowanym i stabilnym - podkreślał prezes. Najem od Funduszu zapewnia wiele możliwości – np. najemca może zamienić apartament na większe lub na lokal w innym miasteczku - zaznaczył.

- W danym przekonaniu zostały wykonane wszelkie plany i zamiary, jakie były założone na pierwszy rok działalności Funduszu - podsumował. Zapowiedział również, że każdy kolejny rok kalendarzowy będzie dużo intensywniejszy jeżeli chodzi o nieruchomości, które będą oddawane do użytku.

Związane z