Temat: Duża Brytania

Dom - Pieniadze - Temat: Duża Brytania

22.07.2019-915 widoki -Pieniadze

EasyJet prognozuje spadek zysków po 2016 roku o 28 procent  Pieniądze

  • Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" regulace na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków za granicą. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od momentu Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe stosowane przez nas życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed skutkami deficytu porozumienia

EasyJet uprzedza, że słabnący funt stanie się kosztował linię 90 mln funtów. To rachunek, jaki to brytyjski przewoźnik płaci za Brexit, którego konsekwencją wydaje się spadający kurs funta. Natomiast to nie koniec obniżek. W dodatku na branży trwa wojna cenowa, która to także pogrąża linie aeronautyczne.

EasyJet w czwartek poinformował, że spodziewa się w roku obrotowym (trwa do 30 września) 495 mln funtów zysków. Oznaczałoby to spadek o 28 proc. w porównaniu do odwiedzenia analogicznego okresu przed rokiem.

Jednocześnie byłby wówczas pierwszy spadek rocznych zysków od 2009 roku.

Słaby funt

Ryanair stroni od brytyjskich lotnisk. Za pośrednictwem Brexit

Jedną z kluczowych przyczyn tak gigantycznych klęsk jest duże osłabienie funta w ostatnich miesiącach. Natomiast to powoduje, że profil lotnicza musi wydawać znacznie więcej pieniędzy na paliwo do samolotów, które jest wyceniane w dolarach.

Na początku tygodnia (czyli już po zamknięciu roku obrotowego) funt brytyjski w parze do dolara zanurkował do odwiedzenia poziomu najniższego od 31 lat.

EasyJet poinformował, że także w najbliższych 12 miesiącach będzie widoczny wpływ zawirowań na sektorze walutowym.

Tanie bilety

Akcje easyJet zniżkowały na temat 5 proc. na otworzeniu czwartkowych notowań na giełdzie w Londynie. Około godz. 16: 20 spadek się pogłębił i wynosił 5, 35 proc.

Źródło: stooq. pl Notowania akcji easyJet po ostatnich trzech dniach

"Obecna sytuacja jest zawiła dla wszystkich linii lotniczych, ale historia pokazuje, że w takich momentach, najsilniejsze linie stają się mocniejsze" a mianowicie wskazuje Carolyn MCall, wódz generalna easyJet.

Słaby funt to jednak nie zaakceptować jedyna przyczyna. Problemem jest to, że choć easyJet notuje rekordową liczbę pasażerów, to ceny biletów istnieją na bardzo niskich poziomach. W efekcie, mimo że w trakcie trzech miesięcy do odwiedzenia 30 września linia obsłużyła 22 mln pasażerów, wówczas dochód firmy spadł niemal 9 proc. w zestawieniu do 12 miesięcy wcześniej.

Listy pracujących cudzoziemców. Kontrowersyjna propozycja brytyjskiej minister

EasyJet spodziewa się obniżenia przychodów na jedno miejsce o 8, siedmiu proc. w porównaniu do odwiedzenia poprzedniego roku. Dodatkowo też ceny biletów mają schodzić w dół w kolejnych miesiącach. a mianowicie Średnie opłaty idą po dół, co jest porządne dla klientów. Do pewnego stopnia to efektem trwającej wojny cenowej - określa Robin Byde, analityk lotniczy Cantor.

Ataki terrorystyczne

Swój wpływ mają również ataki terrorystyczne, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach w Europie, Turcji i Tunezji. - Zostaliśmy niewspółmiernie dotknięci nadzwyczajnymi zdarzeniami – mówi McCall.

Koszt tych "nadzwyczajnych" zdarzeń miał wynieść 125 mln funtów w trzecim trymestrze. Przewoźnik twierdzi, że jest szczególnie podatny na strajki we Francji, gdyż niemal dwie trzecie lotów proponowanych przez brytyjskie linie porusza francuskiej przestrzeni powietrznej.

Zdaniem ekspertów, przez EasyJet kolejne trudne miesiące, gdyż słabość funta uczyni wycieczki zagraniczne mniej dostępnymi gwoli brytyjskich turystów.

Związane z