Ceny nieoczekiwanie znacznie przyspieszyły. Sprawdź, za jak płacisz więcej

Dom - Pieniadze - Ceny nieoczekiwanie znacznie przyspieszyły. Sprawdź, za jak płacisz więcej

23.08.2019-218 widoki -Pieniadze

GUS: inflacja w styczniu wyniosła rdr 1, 8 proc., a mdm 0, 4 proc.  Pieniądze

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych po styczniu wzrosły rdr na temat 1, 8 proc., natomiast w porównaniu z przeszłym miesiącem ceny wzrosły na temat 0, 4 proc. a mianowicie podał w poniedziałek Naczelny Urząd Statystyczny. To większą ilość wiadomości, niż spodziewali się analitycy i najwięcej od czterech lat.

Rynek oczekiwał, że w ujęciu rok do roku ceny wzrosły o 1, 7 proc., a miesiąc do miesiąca o 0, 3 proc.

Co kosztuje drożej, należy zapytać o to co taniej?

Wzrost cen może przyspieszyć. Wiceminister finansów: ryzyka są po górę

GUS podał, że w styczniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do grudnia o 1, 8 proc. Więcej aniżeli w grudniu 2016 r. musieliśmy zapłacić za cytrusy, warzywa oraz mąkę pszenną. Wzrosły też ceny olejów i tłuszczy, makaronów jak i również produktów makaronowych, ryżu, a także nabiału. Więcej powinno się było też zapłacić zbytnio ryby i owoce morza, pieczywo czy cukier.

W porównaniu do grudnia w górę poszły również ceny napojów bezalkoholowych (najbardziej podrożały wody mineralne jak i również źródlane). Więcej trzeba stało też zapłacić za alkohole i wyroby tytoniowe (o 0, 1 proc. ).

Spadek cen, ponieważ o 4, 3 proc. odnotowano z kolei w wypadku ubrań i obuwia.

Urząd poinformował, że w kwietniu wzrosły ceny związane spośród mieszkaniem o 0, szóstej proc. Podrożało użytkowanie domu lub domu i nośniki energii. W górę poszły opłaty za wywóz resztki, zaopatrzenie w wodę oraz usługi kanalizacyjne. Podrożał też najem mieszkania.

Źródło: GUS Zmiany opłat grup towarów i ofert konsumpcyjnych w kwietniu

W styczniu wzrosły również ceny nośników energii. Obligatoryjne od zeszłego miesiąca nowe taryfy dla energii i usług dystrybucji wpłynęły w wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożały także: opał, gaz oraz energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono zbytnio towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania jak i również prowadzenia gospodarstwa domowego.

Gwałtowny koniec tłustych lat. Wzrost poziomu istnienia wyhamował

GUS poinformował poza tym, że w ubiegłym miesiącu w górę (o 0, 4 proc. ) poszły opłaty związane ze zdrowiem. Więcej trzeba było opłacać za usługi szpitalne jak i również sanatoryjne, lekarskie, stomatologiczne, a także za urządzenia jak i również sprzęt terapeutyczny oraz lekarstwa.

W styczniu większą ilość wiadomości musieliśmy zapłacić też zbyt: gazety, czasopisma, książki a także za usługi związane spośród kulturą i turystyką zorganizowaną. Do góry poszły także ceny w restauracjach jak i również hotelach. Więcej kosztowała naszej firmy też opieka społeczna a mianowicie podniesiono ceny ubezpieczeń, paragrafów do higieny osobistej i kosmetyków, a także propozycji fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

W porównaniu do grudnia, w styczniu spadły za to ceny propozycji związanych z transportem a mianowicie o 0, 8 proc. (spadły ceny usług transportowych). Podrożały z kolei także samochody osobowe i powietrza wykorzystywane w prywatnych samochodach.

W ubiegłym miesiącu potaniał: sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny. Konsumenci płacili też mniej za pomoce telekomunikacyjne.

Urząd podał, że w przypadku należności związanych z edukacją utrzymały się one na poziomie z grudnia.

Zalążek: GUS Dynamika cen przedmiotów i usług konsumpcyjnych

Będzie jeszcze drożej?

W komentarzu do informacji GUS Adam Antoniak spośród Banku Pekao zwrócił atencję, że pokazują one szczytowy od czterech lat postęp cen konsumpcyjnych. Spodziewa się on też dalszych wzrostów w kolejnych miesiącach. Jego zdaniem w trzecim trymestrze br. inflacja może stanowić już wyraźnie wyższa od momentu celu inflacyjnego NBP w poziomie 2, 5 proc.

Optymistyczna prognoza szefa NBP. Przewiduje szybki przyrost inwestycji

- Polski scenariusz bazowy nadal ustanawia stabilizację stóp procentowych NBP do końca 2017 r., jednak w scenariuszu niebezpieczeństwa nie wykluczamy podwyżki stóp w drugiej połowie roku, gdyby odczyty inflacji po kolejnych miesiącach okazywały się wyraźnie wyższe od bieżących oczekiwań - wskazał Antoniak.

Podobnie uważają analitycy z banku PKO BP: "Mimo, iż poniedziałkowe wiadomości dot. inflacji są wstępne i będą zrewidowane w marcu, to nie przerabia to faktu, że w ciągu kwartału inflacja wzrosła o blisko 2 punkty procentowe, potwierdzając nasze oczekiwania sprzed roku, że skraj deflacji będzie mieć nagły charakter".

Eksperci PKO BP wskazują ponadto, iż styczniowe odbicie inflacji wynika głównie ze wzrostu cen paliw, żywności i prądu. Ich zdaniem to właśnie ceny żywności, obok wartości paliw, będą powodowały inny wzrost inflacji.

Analitycy odnosząc się do sprawy stóp procentowych, uznali, hdy powinny być one stabilne w br. "W scenariuszu bazowym pierwszej podwyżki stóp procentowych NBP spodziewamy się najwcześniej w 2018 r. " - podkreślili.

Związane z