Żywność drożeje. Przez cukier i oleje

Dom - Pieniadze - Żywność drożeje. Przez cukier i oleje

29.07.2019-531 widoki -Pieniadze

FAO: w marcu żywność podrożała, ale nieznacznie  Pieniądze

W marcu br. comiesięczny indeks światowych cen żywności FAO wzrósł o jednej pkt. proc. i wyniósł 151, 0 punktów w stosunku do 149, 5 pkt. po lutym 2016. Natomiast wobec marca ub. r. zestawienie zmniejszył się o w porządku. 12 proc. - podała organizacja ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa (FAO).

W ciągu roku indeks zmniejszył się o blisko 21 pkt. tj. na temat 12, 0 proc. w marcu 2015 r. wynosił on 171, 5 pkt. W marcu br. zboża, artykuły mleczarskie potaniały, cukier i oleje podrożały, a cena mięs była całkiem stabilna. Wzrost indeksu po marcu br. wynikał spośród dużego, bo 17 proc. wzrostu cen cukru oraz w mniejszym stopniu olejów (o 6 proc. ) - poinformował Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAPA/FAMMU).

Przyczyny zmian

Koszty spadają. Przez tanie paliwo

Indeks cen cukru wzrósł w marcu o 32 pkt. do 219 pkt. na skutek większego aniżeli oczekiwano deficytu cukru, natomiast także ulewnych opadów, które to miały miejsce w Brazylii, największego producenta tego materiału.

W lutym 2016 roku indeks cen olejów roślinnych FAO był na poziomie 159, 8 pkt. wobec 150, 3 w lutym 2016 r., to znaczy był wyższy o 6, 3 proc. (+9, pięć pkt. ). Indeks dla olejów osiągnął najwyższą wartość od 15 miesięcy. Postęp wartości tego indeksu odzwierciedlał głównie drugi miesiąc wraz z rzędu umocnienie wartości oleju palmowego na skutek możliwości pogorszenia jego produkcji (wobec wcześniejszych prognoz) na globie w br. na skutek suszy wywołanej El Nino w Malezji i Indonezji.

Jak podała FAO w marcu minimalnie podrożało mięso (+0, 1 proc. służące do 148, 2 pkt). Cen wieprzowiny były stabilne przy UE i na kuli ziemskiej, po wprowadzeniu w styczniu br. unijnych dopłat do prywatnego przechowywania. Notowania mięsa owczego były również stabilne, co odzwierciedla koniec sezonowego wzrostu podaży w Oceanii. Ceny drobiu i wołowiny nie zmieniły się po skali miesiąca, an oferta i popyt na te gatunki mięsa w branży globalnym są obecnie dobrze zbilansowane.

Indeks wskazujący w miesięczne zmiany cen dla koszyka produktów żywnościowych mieści zboża, oleje, nabiał, mięso i cukier.

O organizacji

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia jak i również Rolnictwa (FAO) istnieje od 1945 roku. Zbiera i opracowuje informacje oraz przewodzi badania na temat wytwórczości w rolnictwie. FAO wraz z ONZ realizuje Międzynarodowy Program Wyżywienia, którego celem jest udzielanie pomocy żywnościowej krajom rozwijającym się i krajom dotkniętym klęskami żywiołowymi. Kieruje programem Kampania Bitwy z Głodem.

Związane z