Temat: Polski wegiel

Dom - Pieniadze - Temat: Polski wegiel

12.06.2019-519 widoki -Pieniadze

1, 3 mld zł opłaty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka u dołu lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się być decyzja
  • "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na zaczątek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku kalendarzowego. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

W ciągu trzech kwartałów tego roku utrata górnictwa węgla kamiennego na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, wyniosła w porządku. 1, 3 mld zł. Średnio na każdej tonie kopalnie traciły ok. dziesięciu zł - wynika z danych katowickiego oddziału Filii Rozwoju Przemysłu (ARP).

Najnowsze dane charakteryzujące kondycję sektora węglowego przedstawiono w czasie poniedziałkowych obrad zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników.

Wzrost cen

W samym wrześniu br., gdy wzrosła zarówno wielkość sprzedaży węgla, jak i przeciętna cena tego surowca, strata sektora węglowego na sprzedaży węgla wyniosła 12 mln zł i należała do odwiedzenia najniższych w tym roku.

Ważną się losy kilku tysięcy górników. Spółka o swojej przyszłości

Jak poinformował dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza, średnia cena węgla spośród polskich kopalń do sierpnia br. wyniosła ok. 231 zł za tonę (spadek o 11 proc. w stosunku do tego samego okresu 2015), a średni koszt produkcji tony węgla 241 złotych, co oznacza ok. dziesięć zł średniej straty na sprzedaży każdej tony.

Średnia cena węgla energetycznego wyniosła 213 zł zbytnio tonę (spadek o 9, 3 proc. wobec dziewięciu miesięcy 2015), a cena węgla koksowego 311 złotych a tonę (spadek o 18 proc. wobec tegoż samego okresu rok wcześniej).

Jak podano przy poniedziałek, od początku roku kalendarzowego do końca września kopalnie wydobyły krótko mówiąc niespełna 52 mln ton węgla, z czegoż 42 mln ton to węgiel energetyczny, a 9, 7 mln ton - koksowy. Sprzedano w naszym czasie 54 mln dźwięk węgla, niespełna 3 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. 47, 4 mln ton znalazło odbiorców przy kraju, a niespełna 6, 7 mln ton trafiło na eksport. Stan zasobów węgla w końcu września wynosił 3, 4 mln ton i był najniższy od kilku lat.

Do końca sierpnia do Polski napłynęło 5, 2 mln ton węgla spośród zagranicy, z czego największa liczba ludzi - 3, 2 mln ton - z Rosji. Ok. 1 mln dźwięk to węgiel australijski, przede wszystkim koksowy.

Zwiększenie sprzedaży

Wrzesień przyniósł ożywienie, także w zakresie wielkości handlu, jak i osiąganych opłat węgla. Jak podał wreszcie października resort energii, we wrześniu br. wszystkie klasy krajowych odbiorców węgla, za wyjątkiem koksowni, zwiększyły zakupy tego surowca w zwróceniu do poprzedniego miesiąca.

Czesi donoszą na Polskę. "Bezprawnie udzielana pomocną dłoń państwa"

Dzięki temu we wrześniu sprzedaż węgla wraz z polskich kopalń, która po poprzednich miesiącach tego roku wahała się między pięć, 3 a 6, 5 mln ton, przekroczyła 8, 4 mln ton. Stan zapasów węgla w odniesieniu do sierpnia zmniejszył się o ok. 2, trzy mln ton, z 5, 7 do 3, 4 mln ton.

Zwiększenie sprzedaży - według innych informacji resortu energii - odnotowano tak w wypadku energetyki zawodowej i przemysłowej, ciepłowni, jak i pozostałych odbiorców krajowych. "

Do tej ostatniej grupy konsumentów należą tacy odbiorcy jak na przykład m. in. indywidualne gospodarstwa domowe, autoryzowani sprzedawcy węgla, zakłady wzbogacania i uśredniania węgla kamiennego, ogrodnictwo, nabywcy przemysłowi, Agencja Rezerw Materiałowych, drobny przemysł, niezależni pośrednicy w handlu węglem, jakim sposobem też jednostki administracji państwowej, szkolnictwo, lecznictwo i osoby prywatne rolnicze" - podało ministerstwo. Impulsem dla zwiększenia ofert węgla jest z jednej strony nadchodząca zima, z drugiej zaś coraz wyższe ceny węgla energetycznego w rynkach europejskich.

Związane z

Szukaj