Zbudują sztuczną wyspę na Morzu Śródziemnym

Dom - Polityka - Zbudują sztuczną wyspę na Morzu Śródziemnym

14.09.2019-1 widoki -Polityka

Izrael zbuduje sztuczną wyspę gwoli Strefy Gazy

Izraelski rząd rozważa budowę sztucznej wyspy na Morzu Śródziemnym, która byłaby powiązana mostem ze stolicą Tereny Gazy. Takie rozwiązanie posiada poprawić zaopatrzenie dla ludności palestyńskiej i zmniejszyć niebezpieczeństwo wybuchu nowych starć.

Wyspa miałaby powierzchnię jedenastu kilometrów kwadratowych, nabrzeża zharmonizowane dla statków handlowych, budynek, a w przyszłości także lotnisko. Ze stolicą Strefy Gazy łączyłby ją blisko 5-kilometrowy most kontrolowany przez władze izraelskie. Szacowany koszt budowy to 5 mld dolarów.

Foto: The Israel Project / surowce prasowe Wizualizacja sztucznej wysepki u wybrzeża Gazy

W mieście Gaza mieszkają nieopodal 2 mln Palestyńczyków. Od 2007 roku utrzymywana jest ścisła blokada ze strony Izraela i Egiptu. Miasteczko nie dysponuje portem dostosowanym dla statków handlowych, ani lotniskiem, które to pozostało zburzone podczas Drugiej Intifady, czyli powstania w czasach 2000-2004.

Minister transportu, Yisrael Katz, powiedział dzięki łamach dziennika The Independent:

Myślę, że odrzucić jest w porządku, żeby zamknąć blisko 2 miliony ludzi bez jakiegokolwiek złączenia ze światem. Izrael nie zaakceptować ma interesu w tymże, by czynić życie tamtejszej ludności jeszcze trudniejszym. Jednakże ze względów bezpieczeństwa nie zaakceptować możemy zbudować lotniska oraz portu w Strefie Gazy.

Katz zapewnił także, że uzyskał zgodę izraelskiego resortu obrony na realizację tego przedsięwzięcia. Rząd oceni projekt w najbliższych kilkunastu tygodniach.

Tagi: Konfidencjonalny Wschód Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z