5 ponadczasowych porad, które usłyszałem w 2017 roku

Dom - Rozwoj osobisty - 5 ponadczasowych porad, które usłyszałem w 2017 roku

12.07.2019-695 widoki -Rozwoj osobisty

Co zmienić w 2018 roku kalendarzowego? Porady

W 2017 roku kalendarzowego miałem zaszczyt i uciecha rozmawiać z wieloma ludźmi, które odnoszą sukcesy w karierze - managerami, przedsiębiorcami, psychologami czy coachami. Niemal każdego mojego rozmówcę pytam o rady dotyczące rozwoju zawodowego i osobistego a mianowicie oto kilka wybranych, które uznałem za najlepsze i jednocześnie najbardziej uniwersalne, nie tylko na 2018 rok.

Z bardzo wielu rad, które usłyszałem w 2017 roku, trudno było wybrać te najlepsze. Do wskazówek życiowych mam bowiem niesłychanie luźne podejście - zważam, że zawsze warto katalogów słuchać, ale nie trzeba przecież do każdej się stosować i na pewno nie jest to realne.

Dlatego też każdy powinien ostatecznie sam dobrać rady najbardziej pasujące dla niego, ale na pewno istnieją takie, do wskazane jest może zastosować się jakikolwiek - bez względu na okoliczności. I takie też postarałem się wybrać dla naszych Odbiorców na 2018 rok.

1. Bądź zmianą, jakiej oczekujesz od innych

Była to jedna z najważniejszych sprawy, o których mówiła mnie szefowa HR Microsoftu dzięki Europę Środkowo-Wschodnią Claudia Hartwich:

Często, gdy jestem pytana o radę, udzielam odpowiedzi: bądź zmianą, którą pragniesz widzieć w innych. Rozpocznij od siebie, od własnego zachowania, bądź autorefleksyjny. Niektóre osoby liderzy przegrywają właśnie zatem, że przestają być autorefleksyjni i krytyczni wobec samych siebie.

Sama rada jest równie oczywista, co trudna do wykonania. Łatwo jest bowiem oczekiwać jak i również wymagać czy krytykować, lecz już znacznie trudniej zmienić swoje przywary czy zobaczyć wady. Bez tego jednak nie da się rozwijać - dlatego wówczas szczególnie ważna rada gwoli wszystkich, którzy chcą okazać się liderami.

2. Po XXI wieku najważniejsza umiejętność to uczenie się, oduczanie i uczenie na nowo

Profesor Jacek Santorski, opowiadając mnie o tym, jaki winien być współczesny lider, podkreślił bardzo ciekawą rzecz: analfabetami XXI wieku nie są ci, którzy nie trzymają się sobie z Excelem, lecz ci, którzy nie umieją się uczyć, oduczać jak i również uczyć na nowo.

To znaczy, okaże się niewystarczająca już przyuczyć się raz danych zdolności i bazować na nich do końca życia. Jakikolwiek z nas - choć ze względu na rozwój technologii - musi uczyć się ciągle nowych sprawy.

Osobiście jednak uważam, że najważniejsza w tejże poradzie jest środkowa frakcja: oduczanie się, czyli zatwierdzanie, że nasza wiedza bądź umiejętność została nieadekwatna do rzeczywistości i przez to bezużyteczna. Jeśli wyrobimy w sobie łatwość oduczania się, również akceptowanie porażek będzie się o wiele banalniejsze.

3. W relacjach z ludźmi skupiaj się za zakupach grupowych, jaką wartość masz możliwość im dać, zamiast w tym, co możesz od momentu nich otrzymać

Bardzo cenna rada, która pierwotnie dotyczy... networkingu. W artykule na tenże temat profesor zarządzania jak i również psychologii Adam Grant opisuje, jak wypaczono w minionych latach pojęcie networkingu.

Prof. Grant wskazuje w dodatku, że w karierze i biznesie najważniejsze jest, aby świadczyła o nas nasza profesjonalna praca i osiągnięcia, ogólnie - wartość, której dostarczamy innym. Budowanie w oparciu o to relacje są trwalsze i głębsze, przekonuje naukowiec. Warto trzymać się tego nie tylko w kontekście networkingu, ale ogólnie w życiu - chociaż oczywiście nie ważne jest, żeby za wszelką cenę starać się zadowolić innych.

4. Bądź świadom swego ego

Dla mnie to 1-a z najważniejszych umiejętności, jakie można opanować - filtrowanie myśli i emocji przez pryzmat własnego ego. A mówiąc konkretnie, rozpoznawania, gdy próbuje kierować naszymi zachowaniami.

Zobacz też: Były komandos z Navy SEALs tłumaczy, jak ego lidera może zniszczyć cały zespół

Nie chodzi na temat to, by "wyzbyć się ego", jak mogą sądzić niektórzy. Tak wyjaśniał wówczas prof. Jacek Santorski:

Jedno z wyzwań liderów dotyczy tego, czy prowadzący ma ego, czy ego ma jego. Przykładem niech będzie Janusz Nowak spośród branży energetycznej, którego zobaczyłem, jak siłował się dzięki ręce z szefem związków zawodowych. Widzimy, że ja dalej jest, ale to on ma je, zaś nie na odwrót.

Generał Powell używał tak zaawansowanej metafory: zawieście swoje ego w szatni z płaszczami i pagonami, ale na wyjściu z konferencji załóżcie je z powrotem a mianowicie chociażby dlatego, że glob od was tego przewiduje. Tak więc na koniec pana pytanie nie jawi się być o chęć zarabiania, a o wówczas, czy ktoś ma ja i wielki umysł, czy tylko wielkie ego, zaś malutki umysł.

Choć byłem świadom tych kwestii jeszcze przed wywiadem z prof. Santorskim, to na rozmowie z nim rozpocząłem dostrzegać znacznie częściej, jakim sposobem często ego bierze górę nad zdrowym rozsądkiem: w życiu biznesowym, politycznym, społecznym, prywatnym.

"Bądź świadom swojego ego" to porada szczególnie ważna dla liderów, którzy powinni kierować własny rozwój raczej ku pokorze oraz skromności, ale zdolność filtrowania w ten sposób naszych zachowań pomaga po każdej dziedzinie życia.

Zobacz też: Miliarder Ray Dalio zareagował przy niesamowity sposób na ogromną krytykę ze strony pracownika

5. Porada osobista: limituj niepotrzebne i szkodliwe bodźce

Niedawno opisywałem, dlaczego mam wyłączone praktycznie wszystkie powiadomienia w smartfonie. Był to mój pierwszy krok do ograniczenia niepotrzebnych i szkodliwych bodźców dla mózgu, a po 2018 roku zamierzam kontynuować ich ograniczanie.

Bodźców, które są dla osób niesprzyjające, uciążliwe, jest niestety niesłychanie dużo, dlatego każdy osobiście musi zidentyfikować te, które najbardziej męczą, a później wyeliminować je z codzienności.

Dla mnie jednym z największych wyzwań w naszej kwestii było... zaprzestanie obserwowania wielu profili na Twitterze i Facebooku dotyczących strategii. Niegdyś śledziłem hałasuje nieustannie, zapewne jak wielu dziennikarzy na początku kosztowny, ale teraz nie koniecznie trzeba i nie chcę spostrzegać każdej wypowiedzi, każdej draki. Podobnie jest z hejtersko-prześmiewczymi stronami na Facebooku - wszystkie "odlajkowałem", bo nieustannie zalewały mnie negatywnymi emocjami.

Zarazem planuję powszechnie ograniczyć bodźce w istot niebieskiego światła, czyli spędzać znacznie mniej czasu przy komputerze czy smartfonie, zaś czas ten prawdopodobnie przeznaczę dodatkowo na książki.

I właśnie jak multum wolnego czasu - w refleksję, odpoczynek i progres - życzę Wam po 2018 roku.

Związane z