Temat: USA

Dom - Surowce - Temat: USA

19.06.2019-369 widoki -Surowce

Amerykański gaz popłynie do Europy? «Przełom może nastąpić w poniższym roku»  Surowce

  • Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni"
  • Lot trwa około 11, pięć godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie

Przełom ws. eksportu wielkiego gazu LNG do UE może nastąpić jeszcze polski - uważa szef komisji przemysłu PE Jerzy Buzek. W środę w PE odbył się unijno-amerykański obły stół w tej kwestii. Przedstawiciele administracji USA deklarowali otwartość.

- Widzę możliwość zakończenia procedury otwierania się rynku amerykańskiego jak i również europejskiego na wymianę komercyjną w zakresie gazu naturalnego jeszcze w tym r. – powiedział dziennikarzom poprzednio rozpoczęciem rozmów w Brukseli Buzek.

Odpowiedzialny partner

Ropę i gaz oczekują trudne czasy. Sektor ma obowiązek zmierzyć się z Putinem i Arktyką

Jak zaznaczył, udało się otrzymać dobre deklaracje w tej sprawie zarówno z Departamentu Formy USA, jak i od czasu kongresmenów. Buzek podkreślał, hdy otwarcie możliwości eksportu płynnego gazu ze Stanów Zjednoczonych do Europy jest przede wszystkim ważne dla Polski. - Dziś chcemy stwierdzenia, hdy jest polityczna gotowość w to, by z jednej strony była infrastruktura, żeby porty, które mogą przyjmować płyny gaz, tak jak na przykład nasz w Świnoujściu, zostały na to przygotowane, a po amerykańskiej stronie najważniejsza wydaje się zgoda na wydawanie spośród łatwością licencji na wywóz towarów gazu do Europy – mówił.

Argumentował, że na eksporcie zyska finanse amerykański, tamtejsze firmy i rynek inwestycji, ale zalety odczułyby również państwa UE, w których mogłyby zlecieć ceny błękitnego paliwa. Przypominał, że ponad 66 proc. unijnego zapotrzebowania na gaz pokrywane jest przez import.

Już podczas okrągłego stołu Buzek wskazywał, iż trudno byłoby znaleźć więcej odpowiedzialnego partnera do kooperacji energetycznej niż USA, a najważniejszym zadaniem dla Waszyngtonu powinno być zniesienie barier eksportowych.

Energia odgrywa ogromną rolę w geopolityce

Gazprom przystępuje do budowy terminalu LNG nad Bałtykiem

Wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz zaznaczył, hdy LNG dzięki swojej giętkości, jeśli chodzi o dostawy, mógłby rozwiązać wiele problemów związanych z uzależnieniem się królestw UE od konkretnych wytwórców.

Przypominał, że w szczycie, który przypadł dzięki 2011 r., jedna piąta zapotrzebowania UE na gaz była pokrywana przez LNG. Przyznał, że od tego czasu dostawy spadły na temat 44 proc., ale według niego surowiec w postaci skroplonej będzie miał coraz to większe znaczenie na Starym Kontynencie.

Wiceszef KE podkreślał, hdy ceny spotowe LNG w Azji spadają do niższego poziomu niż te, które są zapisane w długoterminowych kontraktach, jakie mają ciebie UE. - Powiedziałbym, hdy europejskie zapotrzebowanie na LNG będzie rosło; pytanie, z jakiego sklepu będziemy pozyskiwać ten surowiec. USA to jeden spośród potencjalnych dostawców – oświadczył, wskazując na rosnącą funkcje inwestującej w możliwości eksportowe Australii.

Szef komisji ds. energii i handlu Izby Reprezentantów Fred Upton w przesłaniu wideo przypomniał, że energia odgrywa ogromną rolę w geopolityce, natomiast niestabilność energetyczna to zagrożenie dla demokracji. Jak ocenił, jego kraj ma możliwości, by być superpotęgą, odnośnie do dostawy energetyczne. - Jesteśmy wstanie wzmocnić więzi z naszymi partnerami i zredukować zagrożenia (dla nich – PAP)- wskazywał.

Ograniczenie zależności od momentu Rosji

Amerykanie wyślą w świat skroplony gaz z łupków. Trafi też do Polski?

Ambasador AMERYCE w UE Anthony L. Gardner zapewniał, że tej kraj chce współpracować wraz z Europą w tej sferze. Podkreślał, że procedury tyczące zezwoleń eksportowych dotyczących LNG już zostały uproszczone, dzięki czemu kraje, które nie mogą mieć porozumień o wolnym gospodarki z USA, mogą nabywać gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych.

Zapowiedział, że gaz z pierwszego projektu, przy który zaangażowana jest spółka z Europy Środkowo-Wschodniej, popłynie już w styczniu przyszłego roku. Zastrzegł, że rząd amerykański nie może ustalić, gdzie ten gaz pozostanie skierowany, ponieważ jest wówczas decyzja biznesowa. Zwrócił aczkolwiek uwagę, że spadające ceny w Azji sprzyjają temu, by kierować surowiec w celu UE.

Otwarcie wielkiego rynku energii ma sprowadzić negocjowana przez UE i USA umowa o wolnym handlu i partnerstwie inwestycyjnym TTIP. Nie wiadomo jednak, kiedy rozmowy na ten sprawa mogą się zakończyć, dlatego w PE trwają zabiegi, by uzyskać wcześniej ustępstwa ze strony USA przy tej sprawie.

Pod koniec stycznia Izba Reprezentantów przyjęła projekt ustawy, jaka przewiduje przyspieszenie procesu wydawania zezwoleń na eksport spośród USA gazu LNG. Republikanie przekonują, że pomoże wówczas krajom Europy Wschodniej ograniczyć zależność od Rosji. O ile ustawę poprze Senat jak i również podpisze ją prezydent Barack Obama, proces wydawania amerykańskim firmom zezwoleń na eksport LNG będzie mógł trwać maksymalnie 30 dni.

Związane z