Temat: Rosja

Dom - Surowce - Temat: Rosja

01.08.2019-966 widoki -Surowce

Gazprom poprosił Kreml o przekazanie Ukrainie zniżki na gaz  Surowce

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom
  • "Sueddeutsche Zeitung": Francja zagłosuje przeciwko Nord Stream 2
  • "Bez stanowczej reakcji nie zatrzymamy ofensywy Kremla"

Rząd Rosji podejmie "w odpowiednim czasie" uchwałę ws. przyznania Ukrainie ulgi na gaz, uwzględniając termin obowiązywania poprzedniej decyzji przy tej sprawie - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka premiera Dmitrija Miedwiediewa, Natalia Timakowa.

Rzeczniczka potwierdziła, iż rząd otrzymał prośbę szefa Gazpromu Aleksieja Millera na temat udzielenie Ukrainie zniżki na okres trzech miesięcy.

Najszybciej jak się da

Ze swej strony minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział, że rząd wykona jak najszybciej polecenie odnoszące się do możliwości przyznania zniżki. Jakim sposobem dodał, jego resort zdobył 27 marca z Komisji Europejskiej prośbę o rozpatrzenie udzielenia Ukrainie "zniżki w gaz w granicach cła".

Wzrośnie uzależnienie UE od importu gazu. "Rosja będzie dostarczała 30 proc. "

Media rosyjskie przekazały w poniedziałek wypowiedź Millera dla telewizji Rossija 24. - Dziś Gazprom zwrócił się pisemnie do rządu Federacji Rosyjskiej wraz z prośbą o rozpatrzenie udzielenia zniżki na dostawy gazu na okres trzech miesięcy - powiedział szef Gazpromu.

- Takiej zniżki udzielono na koniec zeszłego roku w rezultacie rozmów Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej. Zniżki udzielono na pięć miesięcy i termin do niej obowiązywania upływa jutro, 31 marca - przypomniał Miller. Jak dodał, możliwość udzielenia zniżki przewidziana jest przy kontrakcie z 2009 roku, ale kwestia ta znajduje się wyłącznie w kompetencjach rządu Federacji Rosyjskiej.

Prośba ukraińska

Agencja Interfax-Ukraina komentuje, iż prośba Gazpromu zaszła w sytuacji, gdy witryna ukraińska, wbrew warunkom postawionym przez Rosję, nie kwapiła się ze skierowaniem do rządu Rosji formalnej prośby o zniżkę.

Miller wyjaśnił też, że mniema trzy miesiące za wyraz optymalny w związku spośród nadejściem sezonu wiosenno-letniego oraz na skutek "obserwowanej obecnie wysokiej dynamiki zmian cen w zagranicznych rynkach gazu".

Z kolei ukraiński Naftohaz poinformował, że wysłał do Gazpromu list w kwestii przedłużenia tzw. zimowego pliku gazowego do samego końca kolejnego czasu jesienno-zimowego. Zimowy pakiet wówczas właśnie uzgodnione pod koniec października warunki dostaw gazu dla Ukrainy, wygasające spośród końcem marca. Na ich mocy Ukraina płaci 329 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu. Rosja zapowiadała, że później cena ów wzrośnie do 348 dolarów.

Ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn oświadczył zanim tygodniem, że od 1-wszą kwietnia Ukraina wstrzyma promocje gazu od Rosji. Wyraził też ocenę, że aby zachować konkurencyjność, Rosja ma obowiązek zejść poniżej ceny 250 dolarów za 1000 metrów sześciennych surowca.

Związane z