Warszawska giełda bez prezesa. Paweł Tamborski podał się do dymisji

Dom - Wiadomosci gieldowe - Warszawska giełda bez prezesa. Paweł Tamborski podał się do dymisji

02.08.2019-171 widoki -Wiadomosci gieldowe

Giełda bez prezesa. Paweł Tamborski podał się do dymisji  Giełda

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski złożył rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 grudnia 2015 roku a mianowicie poinformowała w czwartek spółka. Na razie nie nie ulega kwestii, kto go zastąpi.

"Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S. A. komunikuje, że w dniu trzy grudnia 2015 r. Pan Paweł Tamborski, prezes Zarządu Giełdy, złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Giełdy z dniem 31 grudnia 2015 r. " - czytamy w komunikacie.

"Giełda i zbyt kapitałowy potrzebują dziś stabilności i przewidywalności. Polskie firmy powinny mieć łatwy wejście do kapitału, żeby zdołały się rozwijać i tworzyć o sile polskiej ekonomii.

Z mojego wieloletniego doświadczenia zawodowego wynika, iż w relacjach zarząd firmy – akcjonariusze najważniejsze wydaje się zaufanie. Nigdy nie byłem politykiem. W MSP pojawiłem się jako ekspert z rynku. Byłem dumny i dalej jestem, że własne doświadczenia zawodowe mogłem używać dla Polski. Nie zechciałbym dziś, aby giełda była uwikłana w gry polityczne" - napisał Paweł Tamborski w oświadczeniu.

Potworna niepewność na rynku

Główne Biuro Antykorupcyjne u prezesa giełdy. Chodzi o prywatyzację Ciech SA

- Zdołam jedynie przypuszczać, że dymisja Pawła Tamborskiego to wyraz protestu przeciwko temu, co się dzieje na giełdzie. Różne zapowiedzi polityczne jak i również utrzymująca się potworna wątpliwość powoduje to, że aktualnie WIG20 traci 20 proc. Nie są to cudowne wyniki - powiedział Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion.

Jego zdaniem Tamborski zbyt krótko był prezesem giełdy, by oceniać efektywność jego prezesowania. - Mianowanie go było dobrym rodzajem, ale moim zdaniem nie zdążył się rozwinąć. Nasza giełda jest już dość rozwinięta, bardziej przypomina nie jacht, który łatwo zmienia kierunek, a znacznie trudniej sterowny transatlantyk. Na zmiany kursu potrzeba więcej czasu - ocenił Kuczyński.

Magda Polan, ekonomistka banku Goldman Sachs podkreśliła, że dzięki rynku akcyjnym panuje ogromna niepewność dotycząca tego, przy jaki sposób nowy rząd będzie traktował poszczególne sektory i jak będzie wyglądała sytuacja banków oraz tego rodzaju firm jak KGHM.

- Banki znajdują się pod dużą presję związaną z proponowanym podatkiem bankowym. Decyzja dotycząca rozszerzenia tego podatku na sektor ubezpieczeń także wpłynęła na koszta akcji. A niepewność, jakie możliwości do tego, jak będzie wyglądał podatek od kopalin wpływa na cenę działaniu naszego głównego producenta KGHM - dodała.

Giełda leci, WIG20 najniżej od sześciu lat. Oto pięć powodów

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka powiedział w czwartek hdy kilka tygodni temu rozmawiał z Tamborskim, który wyraził zaniepokojenie planami PiS w sprawie wprowadzenia podatku od czasu operacji finansowych i negatywnym wpływem tego opodatkowania w giełdę. PiS - jak podkreślił profesor - powiedział jednak inne rozwiązanie a mianowicie podatek od aktywów instytucji bankowych. W związku z tymże - zaznaczył Gomułka a mianowicie tej kwestii nie sposób uważać za powód rezygnacji Tamborskiego z zajmowanej funkcji.

Gdy Tamborskiego na prezesa GPW powoływano pod koniec czerwca 2014 r., ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński oczekiwał od niego umocnienia pozycji polskiej giełdy w regionie oraz konkretnych działań odnośnie ewentualnego jej połączenia z giełdą wiedeńską.

WIG20 jak wodospad

Ostatniego poranka listopada na GPW rejestr dwudziestu największych spółek a mianowicie WIG20 - zanotował jednakże najniższy poziom od 2009 r., osiągając wartość 1919, 88 pkt. W następnych dniach notował dalsze upadki - w czwartek w zakończeniu sesji był obecnie w stopniu 1867, 96 pkt. Eksperci wskazują, że jest to najdłuższa seria spadków na polskim indeksie od 2000 r., kiedy w amerykańskiej giełdzie pękła kanka spółek z branży informatycznej, tzw. dotcomów.

Paweł Tamborski był wiceministrem skarbu od stycznia 2012 r. Na początku czerwca br. resort skarbu podał, iż premier Donald Tusk przyjął dymisję Tamborskiego, rezygnacja miała związek z planowanym zgłoszeniem na stanowisko prezesa GPW. Tamborskiego zastąpił wówczas ówczesny wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Tamborski w TVN24 Biznes i Świat: Polska jest dziś spokojnym portem

Tamborski od wielu lat wydaje się związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008-2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W czasach 1999-2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną przy Unicredit CA IB Poland. W latach 1994-1999 był zatrudniony w CA IB Securities. W 1993-1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na stanowiskach szefa transakcji giełdowych, oraz zastępcy dyrektora. W latach 1991-1993 był maklerem na strychu Maklerskim Banku Staropolskiego.

Prywatyzacja Ciechu i wizyta CBA

14 października Centralne Kancelaria Antykorupcyjne na polecenie warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej zabezpieczyło dokumentację na GPW w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy prywatyzacji Ciech SA. Paweł Tamborski, który nadzorował tę prywatyzację w resorcie skarbu, wydał CBA żądane dane.

- Wizyta agentów CBA dotyczyła mojej osoby. Od momentu kilku miesięcy prokuratura prowadzi postępowanie związane z prywatyzacją Ciechu. CBA otrzymało zarządzenie od prokuratury, by odnieść się m. in. do odwiedzenia mnie o wydanie ekwipunku, który używałem pracując w ministerstwie skarbu i który to po odejściu z MSP odkupiłem - mówił Tamborski w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat. Dodał, że sprawa nie odnosi się do GPW.

Związane z