Temat: UE

26.06.2019-564 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Biedny jak nauczyciel? Wynagrodzenia rosną, ale nie w Naszym kraju  Informacje

  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze jest podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Starego kontynentu Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na projektowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela obawia się "słabego partnera"
  • Z zagranicy jakim sposobem w kraju. Po fali krytyki duży operator przerabia taryfy

Z raportu opublikowanego przez Komisję Europejską wynika, że wynagrodzenia profesorów w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i liceach oraz przedszkolach wzrosły w 16 krajach europejskich, ale nie w Polsce. W wielu krajach spadła jednak siła nabywcza tych pensji.

KE opiera się w opublikowanym w piątek raporcie na sprawozdaniu europejskiej sieci informacji o edukacji Eurydice pt. "Wynagrodzenia i świadczenia profesorów i dyrektorów szkół w Europie (2013/2014)".

Ile płacą?

Wydawcy: koszta podręczników wzrosną średnio o 2, 5 proc.

Sprawozdanie obejmuje 33 państwa europejskie: państwa członkowskie UE pomijając Bułgarią oraz Islandię, Liechtenstein, Czarnogórę, byłą jugosłowiańską republikę Macedonii, Norwegię i Turcję.

Wynagrodzenia nauczycieli wzrosły od roku 2013 po Belgii, Danii, Niemczech, Estonii, Francji, Chorwacji, Luksemburgu, na Węgrzech, Malcie, w Austrii, Słowacji, Finlandii, Zjednoczonym Królestwie, Norwegii, Macedonii, Turcji a mianowicie głosi komunikat prasowy KE.

Jednak w nieopodal połowie europejskich "siła nabywcza nauczycieli w 2014 r. jest wciąż na poziomie niższym od poziomu po 2009 r. ", czyli na początku kryzysu gospodarczo-finansowego - czytamy w sprawozdaniu.

W niektórych państwach spadek siły nabywczej był stosunkowo niewielki (poniżej trzy proc. ) jednak przy kilku innych waha się on między 5 a 10 proc. "W Irlandii, Hiszpanii, Rumunii (... ), Słowenii i Islandii wartość siły nabywczej nauczycieli spadła o 13 do 17 proc. Największy jej zmniejszenie odnotowano w Grecji – 40 proc. " a mianowicie głosi raport.

Wynagrodzenie, lecz za co?

Unijna komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Andrula Vasiliu powiedziała, że "w czasie, gdy Unia Europejska wychodzi z kryzysu oszczędnego, państwa członkowskie powinny dokładnie zastanowić się nad istotą wynagrodzenia i warunków pracy nauczycieli w zachęcaniu najkorzystniejszych kandydatów do podjęcia roboty w tym zawodzie i pozostania w nim".

Sieć Eurydice, która jest utworzona przez KE trudni się zbieraniem informacji oraz analizami dotyczącymi europejskich systemów szkolnych.

Związane z