Europejski Bank Inwestycyjny zawiesza działalność na Ukrainie

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Europejski Bank Inwestycyjny zawiesza działalność na Ukrainie

28.07.2019-294 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Europejski Bank Inwestycyjny zawiesza działalność na Ukrainie  Informacje

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zawiesił swoją działalność na Ukrainie. Szef EBI podkreślił, że nie będzie współdziałał z Ukrainą "dopóki nie zaakceptować zatrzyma się ta krwawa przemoc". W zamieszkach zginęło już tam co w żadnym wypadku 26 osób. To największy akt przemocy od gdy kraj odzyskał niepodległość.

Szef  Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer powiedział w środę, że wstrzymał pomoc kredytową na Ukrainie. Dodał, że bank będzie oczekiwać aż sytuacja w naszym kraju się stabilna. - Teraz sytuacja jest faktycznie okrutna, że byłoby politycznie złym sygnałem, ale także byłoby nieodpowiedzialnie względem ludzi, których prosimy o przeprowadzenie pracy, by być aktywnym (teraz) w biznesie dzięki Ukrainie - mówi Hoyer.

PKO BP zamyka oddziały w Kijowie jak i również Lwowie. "Dla bezpieczeństwa pracowników i klientów"

Dlaczego?

Według niego złym sygnałem ze strony jego banku byłoby postępowanie dzięki zasadzie "business as usual", podczas gdy ludzie po Kijowie giną.

- Sytuacja jest bardzo istotna i wyrażamy nasze współczucie ofiarom niezwykłej przemocy, którą widzimy na ulicach Kijowa i nie tylko w tym miejscu. W tej chwili zatrzymaliśmy naszą aktywność, ponieważ jest ważne by poczekać, jakie będą dalsze wydarzenia gospodarcze i polityczne w niniejszym kraju - twierdzi Hoyer. Dodał, że w tej kwestii EBI zostanie działał w pełnej zgodzie z europejską dyplomacją, i że bank jest frakcją jednego "europejskiego głosu" ws. Ukrainy.

Hrywna po tarapatach. Co z naszym własnym złotym?

Hoyer rzekł, że obecnie EBI wydaje się być zaangażowany w przedłużenie miarki metra Dnipropetrovsk, modernizację urządzeń kontroli ruchu powietrznego i ma otwartą linię kredytową na 220 mln € na finansowanie projektów drobnych i średnich firm. EBI wypłaciło już Ukrainie w porządku. 500 mln euro różnych pożyczek.

EBI dzierży biuro w Kijowie. - Upewniamy się, że nasi ludzie żyją w bezpiecznych warunkach - mówi. Powiedział jednocześnie, że pracownicy agencji bankowej nie podróżują po Ukrainie i nie negocjują projektów.

Protesty

Na Ukrainie od listopada trwają wielkie protesty wywołane decyzją rządu, który przerwał przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej wraz z Unią Europejską.

Pełniący obowiązki ministra zdrowia Ukrainy Raisa Bohatyriowa poinformowała przy środę, że do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć w Kijowie, do których doszło we wtorek i w nocy na środę między antyrządowymi demonstrantami zaś siłami MSW. 16 zabitych to manifestanci. Liczbę rannych szacuje się na kilkanascie do nawet tysiąca.

Europejski Bank Inwestycyjny wydaje się własnością państw UE. Bank pozyskuje środki finansowe w rynkach kapitałowych i pożycza je, naliczając niskie oprocentowanie kredytu, z przeznaczeniem na koncepty służące poprawie infrastruktury, dostaw energii lub spełnianiu reguł środowiskowych zarówno w UE, jak i w państwach sąsiedzkich lub rozwijających się.

Związane z