100 mld zł na zbrojenia. Premier Tusk: to dopiero początek

Dom - Wiadomosci gospodarcze - 100 mld zł na zbrojenia. Premier Tusk: to dopiero początek

13.06.2019-190 widoki -Wiadomosci gospodarcze

100 mld zł na zbrojenia. Premier Tusk: to wówczas początek  Informacje

- Inwestycje finansowe i technologiczne w polską zbrojeniówkę to początek maksymalnej polonizacji przemysłu obronnego - powiedział w środę premier Donald Tusk. Tusk uczestniczył w uroczystości z okazji zakończenia budowy świeżej siedziby Fabryki Broni "Łucznik" w Radomiu.

Nowe wozy bojowe gwoli polskiej armii. Na listowie chętnych zbrojeniowi giganci

- Zarówno decyzja o konsolidacji (... ) i powstaniu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i również wcześniejsze decyzje o lokatach: i finansowych, i technologicznych w polską zbrojeniówkę, wówczas dopiero początek tego wielkiego planu, jakim jest maksymalna polonizacja przemysłu zbrojeniowego - powiedział Tusk.

Polska jakość

Premier zaznaczył, że nasze państwo produkcja nie może stanowić gorsza od tego, jakie możliwości wytwarza się na globie. - Jeśli chcemy ów miliardy złotych wpompować w polską gospodarkę, także tu do Radomia, to czynimy to, ponieważ jesteśmy dziś już przekonani, że poziom produkcji, czy tu przy "Łuczniku", czy gdziekolwiek indziej, gdzie będziemy inwestowali pieniądze polskiego podatnika, nie zostanie odbiegał jakością od tego, co najlepsze i najnowocześniejsze w rynkach światowych" - zapewnił premier.

Nie dzierży nic piękniejszego niż lokalne fabryki

Fabryki muszą ukazać się tu, w Polsce a mianowicie także w Radomiu - ponieważ nie ma zero piękniejszego niż zdolność do odwiedzenia zwiększania polskiej obronności, ale równocześnie inwestowania pieniędzy przy polski rynek pracy, po polski przemysł, w polską technologię

premier Donald Tusk

Donald Tusk zaznaczył, iż nawet gdy część ze setka mld zł przeznaczonych po najbliższych latach na modernizację wojska będzie wydawana zbyt granicą, to również istotna cześć produkcyjna "musi okazać się polonizowana".

- Te fabryki muszą powstawać w tym miejscu, w Polsce - również w Radomiu - gdyż nie ma nic piękniejszego niż zdolność do wzmacniania polskiej obronności, ale równolegle inwestowania pieniędzy w lokalny rynek pracy, w polski przemysł, w polską mechanikę - powiedział premier. Zaznaczył, że w "Łuczniku" czuć, że ten plan zaczyna nabierać realnych kształtów.

- Polska i Stary kontynent musi konkurować z największymi potęgami na świecie, odmiennie zagrożenia zarówno gospodarcze, jakim sposobem i innego typu, staną się bardzo realne - ocenił. - Dlatego Nasz kraj Grupa Zbrojeniowa, Fabryka Łucznik i wiele innych lokaty są tego najlepszym modelem - przekonywał premier.

Starożytność i przestarzałe rakiety

- Najpilniejszej modernizacji postuluje obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa - uważa dr Firm Madej, ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego. - Wyposażenie może nie jest starożytne, lecz jest przestarzałe - rzekł w TVN24 Biznes i Świat. Jak dodał, armii potrzebuje także lepszych helikopterów bojowych i transportowych.

Związane z