Temat: Telekomunikacja

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Telekomunikacja

23.06.2019-738 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Aukcja na LTE odwołana. Powód? «Problemy techniczne»  Informacje

  • Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, lecz do podium mamy daleko
  • Koniec piractwa, czy świadectwo w internecie? Emocje naokoło propozycji reformy prawa autorskiego
  • Kolejny operator ma zgodę na dodatkowe opłaty przy roamingu. Znamy stawki
  • Reklamy mogły wprowadzać w defekt. T-Mobile będzie zwracał pieniądze
  • Uwaga na głuche dzwonienie. Orange ostrzega: nie odbierajcie, nie oddzwaniajcie

Urząd Komunikacji Elektronicznej odwołał aukcję na rezerwacje częstotliwości spośród zakresu 800 MHz a także 2600 MHz. Powodem zostały problemy z odczytaniem zamieszczonej w internecie dokumentacji aukcyjnej

Rusza wojna na temat częstotliwości. "Wynik wpłynie dzięki jakość naszego życia"

Chodzi o częstotliwość wykorzystywaną przez szybki mobilny Sieć w technologii LTE. Wedle dokumentacji aukcyjnej minimalna wartość za 1 blok pasma 800 MHz to 220 mln zł.

Ogłoszenie o aukcji zostało opublikowane 30 grudnia 2013 r. Zgodnie z przepisami, sześć lutego 2014 r. prezes UKE opublikowała na witrynie Biuletynu Informacji Publicznej wyjaśnienie do dokumentacji aukcyjnej.

W nocy na dwa, 5 godziny

Jednak "ze względu na problemy techniczne, potencjalni uczestnicy aukcji odrzucić mieli przez krótki termin (ok. 2, 5 godziny) możliwości odczytu treści" - napisał w komunikacie Urząd. W efekcie firmy mogły się zapoznać z dokumentami wówczas po usunięciu problemów 7 lutego.

Aby ustrzec się wszelki zarzutów o dyskryminowanie kogokolwiek i "kierując się dobrem potencjalnych uczestników postępowania", prezes UKE najpierw podjęła decyzję o wydłużeniu terminu składania ofert wstępnych, jednak potem ją zmieniła i ostatecznie postanowiła odwołać aukcja.

Przetarg od nowa

Decyzja oznacza, że licytacja na rezerwacje częstotliwości z zakresu 791-816 MHz i 832-857 MHz a również z zakresu 2500-2570 MHz oraz 2620-2690 MHz zacznie się od nowa.

Najmniej pożądanym faktem egzystowałoby, gdyby ze względu w problemy techniczne w dostępie do załączników zawierających objaśnienia treści dokumentacji aukcyjnej za pośrednictwem 2, 5 godziny po porze nocnej, podmioty uczestniczące w procesie aukcyjnym dawny narażone na podważanie woli rezerwacyjnych zapadłych po przeprowadzeniu aukcji

prezes UKE Magdalena Gaj

UKE rozpoczął już prace nad nowym planem postępowania aukcyjnego. Zgodnie wraz z przepisami, pierwszym krokiem w tym procesie będzie obwieszczenie dokumentacji aukcyjnej do rad z zainteresowanymi podmiotami. Ogłoszenie takie zostanie opublikowane po ciągu kilku najbliższych dób.

Rynek odetchnął spośród ulgą

Rynek chwali decyzję UKE. "Uważam że sterownik podjął dobrą decyzję by ją anulować i sprawić drugie podejście" - oświadczył na firmowym blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange. "Jej przesunięcie o kilka miesięcy, powinno spowodować, że zostanie mniej kontrowersji i pola do popisów dla prawników szukających haczyków, by opóźnić rozdysponowanie częstotliwości lub wyraźnie je zablokować" - pisze Jabczyński.

Zadowolony wydaje się być także Polkomtel, który dodatkowo zarzucał UKE, że "prowadzi wyjątkowo nieprzejrzyste działania, skutkujące zbudowaniem przed aukcją przewagi dwóch operatorów – Orange i T-Mobile" - melduje w komunikacie operator.

Związane z