Temat: Wielka Brytania

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Wielka Brytania

03.09.2019-450 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Ile ropy dla Szkocji? Pieniążki nową kością niezgody  Informacje

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" gwoli brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek na rzecz Polaków na Wyspach. Całokształt, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant uprzedza przed skutkami braku porozumienia

Tydzień przed referendum w Szkocji wybucha dyskusja na temat tego, ile nieznany kraj powinien mieć ropy. Wszystko dlatego, że Szkocja to serce przemysłu energetycznego Uk. Firmy energetyczne jak i również ich dostawcy zatrudniają mniej więcej 200 tys. osób i zarabiają dla gospodarki ok. 15 mld funtów.

Jak zauważa CNN Money, ok. 90 proc. brytyjskiej ropy pochodzi z obszarów, które mogą być przedmiotem sporu z niezależną Szkocją. Bogactwo energetyczne może bowiem stać się kluczem programu oszczędnego nowego kraju.

Szkocki głos być może drogo kosztować Europę? Pięć powodów, żeby się zamartwiać

Pieniądze z podatków

Niepokoje potęguje fakt, że za pośrednictwem dziesiątki lat zwolennicy niepodległości Szkocji oskarżali Londyn o trwonienie podatków od ropy i gazu wydobywanych spod Morza Północnego.

Właśnie te podatki były drugim największym źródłem dochodów, prócz podatkami, nowego rządu po Edynburgu. Nacjonaliści ze Szkocji postulują, aby te pieniądze zainwestować w specjalny kasa dla przyszłych pokoleń.

Brytyjskie spółki naftowe odrzucić dają jednak za wygraną i namawiają Szkocję do odwiedzenia pozostania wewnątrz Wielkiej Brytanii. BP, który pompuje ropę spośród Morza Północnego od 50 lat, podkreślił, że gwoli przemysłu najlepsze byłoby styl życia jedności Zjednoczonego Królestwa.

Referendum w Szkocji w tej chwili 18 września.

Związane z