Temat: Rosja

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Rosja

29.07.2019-285 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Finlandia chce od Brukseli rekompensat. «Przez sankcje grozi mnie kryzys»  Informacje

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku w Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, jednak będą poprawki. Putin dzierży nową ofertę dla kobiet

Z powodu unijnych sankcji wobec Rosji Finlandii może grozić kryzys ekonomiczny. Helsinki wystąpią o rekompensatę do UE, jeśli te środki uderzą w kraj w sposób nieproporcjonalny a mianowicie powiedział w środę fiński premier Alexander Stubb. Dodał, że sankcje były wymagane.

Według Stubba obecna sytuacja "ma potencjał", żeby doprowadzić do drugiego kryzysu gospodarczego. Podkreślił jednak objaśnienie "potencjał". Dodał, że pośredni wpływ sankcji może być dla Finlandii dotkliwy.

Rosja ogranicza import mięsiwa z Europy. Ucierpią m. in. hodowcy z Włoch

Spowolnienie

Finlandia usiłuje pójść z trwającego dwa czasy spowolnienia gospodarczego, które uderzyło w jej przemysł elektroniczny i papierniczy. Wielu ekonomistów przewiduje w 2014 roku kalendarzowego dalsze kurczenie się ekonomii, podczas gdy prognoza ministerstwa finansów mówi o słabym wzroście na poziomie 0, 2 proc. PKB.

Fiński premier, który zorganizował konferencję w Espoo niedaleko Helsinek, ostatniego dnia własnych letnich wakacji, zaznaczył, iż w związku z sankcjami Rosja poniesie bezpośrednio większy bagaż niż kraje UE. Stubb, który funkcję premiera objął w czerwcu i w przeszłości opowiadał się zbytnio porzuceniem przez Finlandię neutralności i przystąpieniem do NATO, wskazał, że należy okazać się przygotowanym na wprowadzenie poprzez Rosję sankcji odwetowych.

Niezbędne kroki

Ocenił jednocześnie, że kroki podjęte przez UE były niezbędne. a mianowicie Musimy jasno zdawać sobie sprawę, dlaczego znaleźliśmy się w takiej sytuacji. Przebywamy tu dlatego, że 1 kraj dokonał inwazji na części innego kraju i rażąco naruszył prawo międzynarodowe - tłumaczył.

Rosja jest trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym Finlandii; na Rosję przypada ok. 10 proc. całkowitej fińskiej sprzedaży za granicę. Każdego roku rosyjscy turyści wydają w porządku. 2 mld euro przy Finlandii.

W ubiegłym tygodniu UE nałożyła w Rosję sankcje w związku z jej rolą w kryzysie na Ukrainie. Sankcje obejmują bankowość, technologie, broń i sprzęt wojskowy.

Związane z