Temat: Ukraina w kryzysie

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Ukraina w kryzysie

14.07.2019-636 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Czy przed zimą Rosja jak i również Ukraina załagodzą konflikt lotny? «Dla nas to rzecz zasad»  Informacje

  • Sankcje względem Rosji przedłużone. To może stać się ostatni raz
  • Merkel: Rosja jest solidnym dostawcą gazu
  • Rozmowy o Ukrainie bez Polski. Co z naszą polityką wschodnią?
  • „The Economist”: gospodarka Ukrainy stacza się po równi pochyłej
  • G7 nie złagodzi tonu wobec Rosji. "Rozmowa być może dotyczyć tylko zaostrzenie sankcji"

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział, iż ma nadzieję, iż Moskwa i Kijów w naszym tygodniu rozstrzygną różnice ws. harmonogramu spłat przez Ukrainę długów gazowych.

Rosja wstrzymała dostawy gazu dzięki Ukrainę w czerwcu, po wyniku konfliktu wokół wartości gazu. Po kilku rundach rozmów Unia - Moskwa - Kijów strony informował o postępie w kwestii.

Jak zapłacą?

Nowak podkreślił we wtorek, że Kijów musi spłacić przynajmniej część wartego pięć, 3 mld dolarów długu, zanim Gazprom wznowi dostawy. - Dla nas to kwestia zasad, że część długu powinna być spłacona przed rozpoczęciem dostaw - podkreślił minister.

Gazprom ostrzega: zimą realne przerwy w dostawach gazu do Europy

Dodał, hdy Ukraina jest gotowa zapłacić 3, 1 mld dolarów ze swojego długu, ale harmonogram i cena istnieją jeszcze do uzgodnienia. Moskwa chce, by Kijów spłacił zadłużenie w dwóch transzach - 2 mld dolarów, zanim zostaną wznowione dostawy gazu, i 1, 1-wszą mld dolarów do finiszu tego roku.

Rosyjski minister poinformował też, że Ukraina chce płacić w kilku transzach - 1, 5 mld, 800 mln i 800 mln dolarów. Potrzebuje też zapłacić dopiero po wznowieniu dostaw.

Rozmowy wznowione

W poniedziałek Nowak poinformował, że Rosja i Unia Europejska w czwartek lub piątek wznowią po Berlinie rozmowy w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę.

Podczas poprzednich negocjacji gazowych w niemieckiej metropolii przedstawiciele Rosji i Ukrainy wynegocjowali przy współudziale Komisji Europejskiej "pakiet zimowy", to znaczy projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu w Ukrainę w okresie zimy.

Projekt porozumienia przewiduje, że Ukraina zobowiąże się do zapłacenia stronie rosyjskiej do końca roku w dwóch ratach 3, jednej mld dolarów tytułem spłaty długów za dostarczony uprzednio gaz. Po zapłaceniu pierwszej raty (2 mld dolarów), co ma nastąpić do końca października, Ukraina dostanie od Gazpromu do marca 2015 roku co w żadnym wypadku 5 mld metrów kubicznych gazu, płacąc za ów dostawy z góry na 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Możliwe zostanie zwiększenie dostaw do dwunastu mld metrów sześciennych, w zależności od potrzeb.

Jeśli ta propozycja zostanie zatwierdzona za pośrednictwem rządy Rosji i Ukrainy, to pod koniec tygodnia w Berlinie ma pozostać podpisany wiążący protokół aż do dotychczasowej umowy gazowej, obowiązujący do marca 2015 roku.

Związane z