Disney sfinalizował przejęcie, które pozwoli mocniej powalczyć mu z Netfliksem

Dom - Wiadomosci - Disney sfinalizował przejęcie, które pozwoli mocniej powalczyć mu z Netfliksem

17.07.2019-827 widoki -Wiadomosci

Disney przejął 21 st Century Foxa

Transakcja przejęcia za 71, 3 mld dol. rozrywkowej części 21st Century Fox przez The Walt Disney Company została sfinalizowana. Dzięki nim koncern zyskał prawa do odwiedzenia wielu znanych seriali i filmów, co jest szczególnie ważne, bo zamierza on uruchomić serwis konkurencyjny dla Netfliksa. Jednocześnie firma będzie musiała przeprowadzić zwolnienia.

Finalizacja transakcji to zakończenie kilkunastumiesięcznej batalii o przejęcie należących dotąd do koncernu Ruperta Murdocha atelier filmowych pod marką Fox (m. in. 20th Century Fox, Fox Searchlight Pictures), kanałów rozrywkowych Fox i FX, National Geographic Channel, platformy Stars India, udziałów w serwisie VoD Hulu czy firmy producenckiej Endemol Shine Group. Wyłączono jednak kanały newsowe czy sportowe Foxa.

Zakup rozrywkowej części 21st Century Fox przez Disneya został uzgodniony już pod skraj 2017 roku. Jednak następnie do gry weszła przedsiębiorstwo kablowa Comcast, właściciel wytwórni Universal. Przebiła ona cenę Disneya, oferując za Foxa 65 mld dol. Ostatecznie w połowie 2018 roku Disney zdecydował się położyć na stole 71, 3 mld dol., a teraz transakcja została w końcu zamknięta.

Dzięki zakupowi partii rozrywkowej Foxa Disney stanie się okazicielem jednego z największych studiów filmowych. Firma zyska również prawa do popularnych linii filmowych. Mowa o takich tytułach jak "Avatar" (w planach są cztery gry z tej serii), "Obcy", "Predator", "Planeta małp", lub "Kevin sam w domu". Ma to szczególne o wiele, ponieważ w kwietniu zamierza wprowadzić na rynek oryginalny serwis streamingowy Disney+.

Będzie on konkurencją dla Netfliksa (produkcje Disneya znikły już z tego serwisy, co kosztowało Disneya w tym roku 150 mln dol. ), HBO Now czy Amazona. Nieoficjalnie wiadomo, że start Disney+ zaplanowano na 11 kwietnia, a pierwszym krajem, w jakim zostaną przeprowadzone testy pomoce, będzie Holandia. Testy mogą mieć poprzedzać oficjalny start Disney+ w USA oraz innych krajach.

Transakcja wspomoże w budowaniu oferty Disney+

Wiadomo już, że na nowej platformie znajdą się produkcje Disneya lub jednej z wytwórni należących do giganta. Poza zakupionymi właśnie studiami Foxa mowa o tego rodzaju wytwórniach jak Pixar, Marvel czy LucasFilm. Na początek przy serwisie znajdzie się ponad 5 tysięcy godzin seriali, filmów i programów. Podest ma być podzielona w bloki tematyczne takie jak Disney, Marvel, Gwiezdne Wojny, Pixar i National Geographic.

Każda ma mieć będą posiadać różną oprawę graficzną. W odróżnieniu od Netfliksa, który oferuje każdemu klientowi dostęp do pełnej oferty (ceny pakietów się różnią, ale z uwagi na suma urządzeń czy jakość), w Disney+ będzie można wykupić sobie pakiet, który nas ciekawi. Nie są na wypadku znane ceny abonamentów.

Pojawienie nowego gracza zaostrzy rywalizację w gronie stron VoD. Raczej nie zaakceptować należy spodziewać się spadku cen Netfliksa, bowiem ten serwis również mocno zwiększa liczbę własnych produkcji, wraz z roku na rok zwiększając mocno sumy przeznaczane w ten cel. Podobnie funkcjonuje Amazon.

Można spodziewać się sytuacji, żeby przypatrzeć się ulubione produkcje trzeba zostanie kupić dostęp do większej liczby serwisów VoD. Otwarte pozostanie pytanie, ilu będzie chciało korzystać z więcej niż jednej platformy. Nieco odmienną sytuację od Netfliksa czy Disneya ma Amazon. Jego serwis Prime Video wydaje się dodatkiem do programu Prime, który pozwala na użytkowanie bezpłatnej dostawy produktów z Amazona oraz specjalnych zniżek i promocji.

Firmę według połączeniu czekają zwolnienia

W związku z przejęciem 21st Century Fox przez Disneya kompanię czeka restrukturyzacja. - Tok naszej integracji będzie gatunkiem ewolucji, w której niektóre segmenty zostaną dotknięte więcej od innych - napisał CEO Disneya Bob Iger w liście do pracowników. - Musimy podjąć wiele kłopotliwych decyzji i wiem, że na razie możemy nie zaakceptować mieć odpowiedzi na wiele waszych pytań dotyczących przyszłości - dodał.

Połączenie Disneya i 21st Century Fox może sprawić, że zwolnionych zostanie kilka tysięcy podwładnych (zapewne głównie z Foxa), co pozwoli na obniżenie kosztów przy większej skali operowania. Jednak dotąd nie podano informacji o szczegółach.

Związane z