Budżet UE powiązany z praworządnością. To oficjalna propozycja KE

Dom - Wiadomosci - Budżet UE powiązany z praworządnością. To oficjalna propozycja KE

03.07.2019-718 widoki -Wiadomosci

Budżet UE po 2020 r.  propozycja KE

Unijny budżet może być powiązany z przestrzeganiem praworządności. Tego rodzaju oficjalną już propozycję przedstawiła Komisja Europejska. Dokument określający zasady ustalania budżetu po 2020 r. trafi w tej chwili pod dyskusję przywódców 27 państw Wspólnoty. To nędzna wiadomość dla Polski, względem której KE ma zastrzeżenia właśnie w kwestii praworządności.

Komisja zaprezentowała po środę dokument przedstawiający rozmaite warianty nowego wieloletniego budżetu UE, który ma umożliwić realizację priorytetów po 2020 roku. Chce, by był on podstawą dyskusji na nieformalnym szczycie unijnej "27" w przyszłym tygodniu.

Jak mówił na konferencji prasowej przewodniczący KE Jean-Claude Juncker:

Państwa członkowskie będą musiały przemyśleć przeróżne sprawy. Niektóre nie chcą płacić więcej, ale pragnąłby robić więcej w ramach UE. Inne kraje życzyłby otrzymywać więcej. Unia Europejska stała się bardzo wielowątkowa, czasami jest trudno wydobyć wnioski z różnych przedstawianych pomysłów.

Różne scenariusze KE – analiza skutków

Dlatego Komisja przedstawiła scenariusze, które pokazują skutki inwestycyjne różnych wariantów polityki. Wskazała też, jakie konsekwencje na rzecz studentów, badaczy, projektów infrastrukturalnych i wielu innych przedsięwzięć miałoby ewentualne przyjęcie świeżego budżetu UE z opóźnieniem.

Jedną z opisanych pod rozwagę opcji jest możliwość większego uzależnienia finansowania z UE od poszanowania podstawowych wartości Unii.

Jak podkreślono w dokumencie Komisji:

Każdy ten mechanizm musiałby być przeľroczysty, proporcjonalny i prawnie bezsporny.

Urzędnicy w Brukseli wskazali, że co do odwiedzenia zasady mógłby być on stosowany do wszystkich polityk unijnych, ale jakakolwiek warunkowość finansowa musiałaby być precyzyjna i propozycjonalna. "W czasie debaty potrzebne będzie także rozważenie wpływu możliwego łamania podstawowych wartości czy praworządności na poziomie krajowym na indywidulanych beneficjentów funduszy wraz z UE, takich jak osób studiujących Erasmusa, badaczy czy struktury społeczeństwa obywatelskiego" - zaznaczono.

Nasz kraj traci na nowych zasadach budżetowych

Uzależnienie funduszy od stanu praworządności byłoby niekorzystne dla Naszego kraju, która jest w procesie w tej sprawie wraz z KE.

Ze słów Junckera wynika, że jest jednak szansa na koncesja:

Kanały dialogu istnieją otwarte na stałe jak i również sądzę, że jest bardzo duża szansa, że lokalne stanowisko ewoluuje nieco bliżej naszego, a nasze nastawienie przesunie się powoli po kierunku polskiego.

Zobacz też: Na co dziać Polaka, a na co Niemca? Oto siła nabywcza średniej płacy w Naszym narodzie na tle krajów Zachodu

Nowe zasady budżetowe w UE: ruszają operacje nad projektem

Choć w dokumencie Komisji warunkowość dostępu do kapitałów jest opcją (nie decyzją), komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger poinformował, że obecnie rozpoczęły się prace legislacyjne nad odpowiednim tekstem prawnym. Rozmówcy PAP w Brukseli tłumaczą, że chodzi na temat przygotowanie się na każde scenariusze. Komisja chce, by co do praworządności, ale również innych dylematów dotyczących budżetu wypowiedzieli się szefowie królestw i rządów.

"Jeśli tylko dwa kraje poprą taki wybór, nie będziemy go prezentować. Potrzebujemy jasnego sygnału od przywódców" - podkreśliło źródło. Nieformalny szczyt 27 przywódców UE, na którym będą omawiane wieloletnie ramy finansowe, zaplanowany jest dzięki 23 lutego.

Zarówno Oettinger, oraz Juncker zwracali uwagę na czas. KE życzyłby, aby wieloletni budżet pozostał przyjęty jeszcze w naszej kadencji Parlamentu Europejskiego. Czasu będzie niewiele, bo w trudne negocjacje po przedstawieniu projektu budżetu na zaczątku maja zostanie nieco ponad rok.

WARTO WIEDZIEĆ:

Związane z