Nie odrobiono kursów z Panama Papers. Do kosza trafia nowa "czarna lista" krajów, gdzie prane są pieniądze

Dom - Wiadomosci - Nie odrobiono kursów z Panama Papers. Do kosza trafia nowa "czarna lista" krajów, gdzie prane są pieniądze

16.06.2019-654 widoki -Wiadomosci

Afera Panama Papers. Kraje, gdzie można prać brudne pieniądze

Nie ma zgody Parlamentu Europejskiego na aktualizację czarnej listy państw, w których można prać brudne pieniądze i które wspierają terroryzm. Europosłowie uznali, że wykaz jest za wąski, a jego pisarze nie wyciągnęli wniosków wraz z afery Panama Papers.

- Parlament Europejski pragnie, żeby ta lista była szersza i żeby kryteria jej tworzenia były oczywiste. W tej chwili na liście nie stało się Panamy, nie było Bahamów. Trzeba je dołączyć - podkreślał w Strasburgu PAP europoseł PO Dariusz Rosati, który zasiada w komisji śledczej zajmującej się badaniem zarzutów o naruszenia uprawnienia UE w sprawie prania pieniędzy i unikania datków.

Celem rozporządzenia, które zablokował w czwartek europarlament, było wskazanie państw zza UE "mających strategiczne braki pod względem przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu" stanowiących zagrożenie dla programu finansowego UE.

Europosłom nie podoba się, hdy lista nie obejmuje państw, które umożliwiają unikanie opodatkowania. Sprawa ta stała się istotna zwłaszcza po wybuchu w ubiegłym roku afery Panama Papers, po ramach której ujawniono dużą skalę unikania podatków jak i również uciekania przed krajowymi fiskusami do takich państw jak na przykład właśnie Panama.

Odrzucenie regulacji nie oznacza, hdy UE nie będzie miała "czarnej listy" krajów umożliwiających pranie brudnych pieniędzy, ponieważ propozycja KE w tej sprawie sprowadzała się tak naprawdę do aktualizacji obecnie obowiązującego wykazu. Głosowanie europosłów jest wyraźnym sygnałem ze strony Parlamentu Europejskiego, że nie akceptuje obecnej sytuacji, w której UE nie ma wspólnego zestawienia tzw. rajów podatkowych.

Prace w tej sprawie trwają, ale do ich dokończenia jeszcze daleko. W listopadzie 2016 roku ciebie członkowskie ustaliły kryteria, wedle których kraje będą prześwietlane pod kątem tego, bądź należy je zakwalifikować w charakterze raje podatkowe, czy nie zaakceptować. UE chce zakończyć przygotowywanie wykazu krajów, których jurysdykcje nie przekazują informacji na temat transferowanych do nich przychodach obywateli państw trzecich, do końca tego roku.

Unijna czarna lista pozwoliłaby Wspólnocie wywierać większą siłę na raje podatkowe metrów. in. za sprawą tego, że całkowita UE mogłaby je obejmować sankcjami.

Tagi: prawo pieniądze Panama Papers Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z