Były prezes PKN Orlen usłyszał zarzuty

Dom - Wiadomosci - Były prezes PKN Orlen usłyszał zarzuty

04.07.2019-660 widoki -Wiadomosci

Były prezes PKN Orlen Jacek K. zatrzymany i z zarzutami

Były prezes PKN Orlen Jacek K. z zarzutami. Podczas wtorkowego przesłuchania składał obszerne wyjaśnienia – poinformował rzecznik prasowy łódzkiej prokuratury regionalnej Krzysztof Bukowiecki. Jak powiedział w TVP Info minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, K. usłyszał "zarzuty niegospodarności i narażenia spółki na straty sięgające kilku mln zł".

Ponadto we wtorek wieczorem rozpoczęło się przesłuchanie drugiej z kilku zatrzymanych tego dnia przez CBA osób z byłego kierownictwa płockiego koncernu. Czynności prokuratorskie mają też trwać w środę.

Były prezes PKN Orlen usłyszał zarzuty

Prokuratura Regionalna w Łódki prowadzi śledztwo dotyczące przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu a także przestępstw karno-skarbowych związanych z działalnością PKN Orlen SA.

Były prezes PKN Orlen Jacek K. był przesłuchiwany jako pierwszy spośród trzech zatrzymanych we wtorek osób. - Po anonsie zarzutów podejrzany skorzystał wraz z przysługującego mu prawa jak i również składał obszerne wyjaśnienia. Czynności zakończyły się pół godziny temu, teraz prokurator zaczął uprawiać przesłuchania drugiej z zatrzymanych dziś osób – rzekł około godz. 20 prok. Bukowiecki.

Dodał, że prawdopodobnie w środę do prokuratury zostanie doprowadzony trzeci z podejrzewanych, jeśli zgodę wyrazi na to medyk.

Bukowiecki zaznaczył, że o przebiegu czynności, elementach zarzutów i przedmiocie śledztwa poinformuje po zakończeniu operacji procesowych z zatrzymanymi. Wtedy zostaną też podjęte decyzje co do środków zapobiegawczych.

Wcześniej prokuratura informowała, że zarzuty związane są z przestępstwem niegospodarności po wielkich rozmiarach.

Zarzuty niegospodarności

Pytany we wtorek wieczorem w TVP Info o sprawę prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział: "rzeczywiście, przy ramach jednego ze śledztw prokuratura w Łodzi razem z CBA prowadzi czynności, w efekcie których dotarło do zatrzymania b. prezesa dużego polskiego koncernu jak i również usłyszał on, w podobny sposób 2-ie inne osoby, zarzuty niegospodarności i narażenia spółki w straty sięgające kilku milionów zł".

Zaznaczył, że prokuratura będzie mogła mówić o szczegółach wtedy, "kiedy zostaną przeprowadzone wszystkie działalności i nie będzie to ze szkodą dla postępowania". Dopytywany, kiedy to być może nastąpić, Ziobro powiedział, iż "sprawa jest wielowątkowa", więc najlepiej będzie, gdy takich informacji udzieli łódzka prokuratura.

Trzy osoby spośród byłego kierownictwa PKN Orlen zatrzymane

Jacek K. - który to był prezesem PKN Orlen od 2008 do 2015 r. - oraz b. dyrektorzy koncernu: Michał S. i Leszek K. zostali zatrzymani we wtorek o świcie przez agentów CBA.

"Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, po tym przeprowadzoną w sezonie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie ugód na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA" – podała prokuratura.

Związane z