Temat: Praca

Dom - Z kraju - Temat: Praca

15.09.2019-230 widoki -Z kraju

Jacy pracownicy byli poszukiwani po sierpniu 2017 roku - GoldenLine

  • Nawet milion pracowników może wyjechać wraz z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje nam rąk do pracy i pracodawcy narzekają". Nowe dane w sprawie bezrobocia

Produkcja, sprzedaż oraz obsługa klienta - to właśnie w tych kategoriach pojawiło się najwięcej internetowych ofert pracy w sierpniu. Jak wynika spośród analiz serwisu rekrutacyjnego, pracodawcy częściej wolą skontaktować się bezpośrednio z upatrzonym kandydatem, niż dawać ogłoszenie.

Jak wynika z analiz serwisu rekrutacyjnego GoldenLine, po sierpniu 2017 roku pracodawcy zamieścili w nim więcej niż 10, 6 tys. anonsów. Zdecydowana większość z wymienionych została skierowana do kandydatów zamieszkujących Mazowsze. Dużo pojawiło się także w województwach dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim jak i również małopolskim.

W największej liczbie ofert mogły z kolei wybierać osoby chętne do odwiedzenia pracy w obszarze wytwórczość - skierowanych było do nich 19 procent wraz z wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Dzięki kolejnych miejscach znalazły się: sprzedaż (13 procent), obsługa klienta/call center (12 procent), finanse/ekonomia (9 procent), budownictwo/geodezja (7 procent) oraz informatyka/programowanie (6 procent).

Metody rekrutacji

Polskie bezrobocie przestało spadać. "Trzeba opłacać więcej"

Jak wskazują profesjonaliści GoldenLine, rynek pracownika coraz to częściej wymusza na pracodawcach znalezienie nowych ścieżek zyskiwania kandydatów. Dlatego coraz częściej kandydaci otrzymują wiadomość od momentu rekrutera - w tenże sposób skontaktowali się wraz z ponad 57, 5 tys. kandydatów.

Najwięcej, bo 19 procent spośród nich miało zaznaczoną specjalizację IT - rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją finanse/ekonomia - 11 procent jednostek, zaś na trzecim a mianowicie ze specjalizacją inżynieria jak i również sprzedaż - 10 procent.

W sierpniu 2017 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27 natomiast 35 rokiem życia. Stanowili oni 54 procent każdego, do których odezwali się pracodawcy. Na drugim obszarze znalazły się osoby w wieku 36-45 - 23 procent, na trzecim miejscu zaś osoby pomiędzy 18 a 26 rokiem egzystencji - 15 procent.

Jak wskazano w raporcie, niezmiennie od kilku miesięcy wiadomość od rekrutera przeważnie otrzymują osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (25 procent), śląskim (14 procent), dolnośląskim (12 procent), wielkopolskim (10 procent) oraz małopolskim (9 procent).

Cenne kompetencje

Z analiz serwisu rekrutacyjnego wynika, że większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność pomocy pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kategorii B.

Pozostałe często wychodzące umiejętności to między pozostałymi znajomość języka programowania Js, programu AutoCad, a także znajomość języka SQL. Zasadniczą rolę odgrywały również takie kompetencje, jak project management, znajomość scrum (struktura fabrykowania produktów i zarządzania procesami), zarządzanie zespołem czy rokowania.

Dla rekruterów zasadnicza jest również znajomość angielskiego obcego. Wśród osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od momentu pracodawcy, 51 procent włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki(20 procent) oraz rosyjski (7 procent).

Związane z