Rafalska o pięćset plus: złożono 2, 5 mln wniosków. Są już pierwsze efekty pomocy

Dom - Z kraju - Rafalska o pięćset plus: złożono 2, 5 mln wniosków. Są już pierwsze efekty pomocy

14.06.2019-525 widoki -Z kraju

500 plus: złożono 2, 5 mln wniosków

Złożono 2, 5 mln wniosków o świadczenie spośród programu 500 plus; tempo ich składania wyhamowało a mianowicie podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Według minister można dojrzeć już pierwsze korzyści spośród programu: poprawę sytuacji materialnej rodzin, wzrost obrotów po lokalnych sklepach.

Złożono 2, 5 mln morałów o świadczenie z aplikacji 500 plus; tempo ich składania wyhamowało - podała Rafalska.

W poniedziałek minister rodziny podsumowała pierwsze dwa miesiące funkcjonowania aplikacji Rodzina 500 plus, który wszedł w życie 1-wszą kwietnia. Jak poinformowała, złożono już 2, 5 mln wniosków o świadczenia wychowawcze; wydano 1, 6 mln decyzji w tych kwestiach, zrealizowano już wypłaty na łączną kwotę ponad dwóch, 2 mld zł.

Obligacje 500 plus. Jedynie dla chętnych

Tempo wyhamowało

Szefowa MRPiPS wskazała, że tempo składania morałów w ostatnim czasie wyhamowało, najwięcej było ich na początku; jej zdaniem można zobaczyć, że wielu beneficjentom zależało, by złożyć wniosek jakim sposobem najszybciej. Jednak jeszcze do 1 lipca włącznie wolno złożyć wniosek, by dostać wypłatę z wyrównaniem od momentu kwietnia.

Rafalska mówiła, że wszystkie samorządy wydają decyzje o wypłatach, zapewniła też, że nie stało się i nie ma żadnych finansowych ograniczeń w tymże względzie.

- Finanse od samego początku po wystarczającej kwocie są zagwarantowane w budżecie państwa a mianowicie zapewniła.

Obawy nieuzasadnione

Minister oceniła, że poddawanie w wątpliwość bezpieczeństwa wypłat, to jeden z najpoważniejszych problemów związanych z systemem.

- To istnieją obawy zupełnie nieuzasadnione i ja bardzo proszę ludzi, którzy tak podsycają zamieszanie o wypłacalność tego świadczenia: nie psujcie rodzinom naszej pierwszej radości z otrzymanych środków - zaapelowała.

MOPS odebrał zasiłek bliskim z dziewięciorgiem dzieci. Minister zapowiada kontrolę

Widać pierwsze korzyści

Wskazała, że widać już pierwsze przewagi z uruchomienia programu a mianowicie obroty w sklepach wzrosły o ok. 1 proc.; przypomniała, że według prognoz dzięki świadczeniu wychowawczemu PKB może wzrosnąć o blisko 0, 3 punktu proc. w tym roku i o około 0, 5 punktu proc. - w przyszłym. Rafalska mówiła też, że za pomocą programowi 500 plus wzrasta liczba rodzin, które odnoszą korzyści ze świadczeń rodzinnych, o których wcześniej nie wiedziały; rośnie też m. in. liczba zakładanych kont bankowych.

- Jeszcze należy wykazać trochę cierpliwości, bo nie każdy beneficjenci z owego skorzystali - dodała. Resort szacuje, że uprawnionych do świadczenia jest 2, szóstej mln rodzin; Rafalska rzekła, że te szacunki stanie się można zweryfikować po głównych trzech miesiącach, gdyż tak wiele jest czasu na złożenie pierwszego wniosku (składa się je raz do roku).

Minister przypomniała, że wsparciem w zakresie programu pięć stów plus objęte są również rodziny zastępcze, którym przysługują dodatki wychowawcze na wszystkich niepełnoletniego wychowanka. Szacowano, że do tego sposobu wsparcia uprawnionych będzie ponad 49 tys. dzieci; Rafalska poinformowała, ze złożono już prawie 46 tys. wniosków, wypłacono ok. 84 tys. świadczeń na kwotę ok. 41 mln zł.

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Rafalska zapowiedziała, że resort planuje zmiany w Karcie Sporej Rodziny, dzięki której rodziny wielodzietne mogą korzystać spośród szeregu zniżek. W zeszłym tygodniu NIK oceniła, iż to narzędzie - chociaż potrzebne - jest nieskuteczne ze względu na ograniczony zakres dostępnych ulg i zniżek. Minister liczy, że dzięki programowi 500 plus zainteresowanie Kartami wzrośnie, bowiem rodziny będą miały więcej środków do wykorzystania. Do niej zdaniem powinno to pracować w dwie strony a mianowicie również partnerzy Karty powinni rozszerzać swoją ofertę. Poinformowała, że w czwartek resort podpisze umowy z dodatkowymi partnerami.

Dotychczas wydano ok. 1, 5 mln Kart Dużej Rodziny.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne pociechy do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto w osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje również na pierwsze dziecko przy wieku do 18. roku kalendarzowego życia.

Związane z