Temat: Praca

Dom - Z kraju - Temat: Praca

25.06.2019-948 widoki -Z kraju

Bezrobocie spadnie. «Możliwe jest osiągnięcie jednocyfrowego poziomu»

  • Nawet milion pracowników być może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz gwoli gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę w cudzoziemskich firmach
  • Ponad 12 tyś dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje nam rąk do pracy i pracodawcy narzekają". Nowe informacje w sprawie bezrobocia

Spadek bezrobocia w tym r. powinien wynieść ok. dwa pkt. proc. To znaczy, że w wariancie optymistycznym na koniec roku realne jest osiągnięcie jednocyfrowego poziomu stopy bezrobocia - rzekł PAP minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Wydaje się, że jeśli chodzi o rynek pracy, to najgorsze mamy już za sobą, a w kolejnych miesiącach bezrobocie powinno spadać - ocenił szef MPiPS.

Brak ostrej zimy sprzyja budownictwu

Dodał, że porządne warunki atmosferyczne i niedostatek ostrej zimy, sprzyjają takowym branżom jak budownictwo, które mają duży wpływ dzięki rynek pracy.

W styczniu bezrobocie przy górę

- Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się powyżej 3 proc. i jeśli dobrze wykorzystamy przeszło 5, 5 mld zł (największy budżet w minionych latach) na aktywne postaci walki z bezrobociem jak i również na dofinansowanie kosztów pracy (... ) to wydaje się szansa, że tegoroczne bieg spadku bezrobocia będzie porównywalne do ubiegłorocznego - powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Ubiegły rok zaczynaliśmy z bezrobociem na poziomie ok. 14 proc., a kończyliśmy na niego ze stopą bezrobocia wynoszącą 11, 5 proc. W tym momencie w styczniu bezrobocie wyniosło 12 proc., więc jeśli spadek wyniesie ok. dwa pkt. proc. do finiszu roku, to w niesłychanie dobrym wariancie będziemy posiadać jednoprocentowe bezrobocie - wskazał.

- To stanie się ogromny sukces polskiej ekonomii, polskich przedsiębiorców i naszych pracowników - z jakiejś strony tych, którzy zostawią pracę, a z drugiej tych, którzy chcą tą pracę podjąć - dodał.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował jednocześnie, że jego resort wykonuje "wszystko, żeby o ten wynik na koniec roku powalczyć".

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w styczniu 2015 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 12, 0 proc., po wzroście z 11, 5 proc. na koniec ubiegłego roku. W styczniu 2014 r. stopa bezrobocia wynosiła 13, 9 proc. Liczba bezrobotnych w styczniu 2015 r., według GUS, wyniosła 1 mln 918, 6 tys. osób (w tym 976, 3 tys. kobiet) i była ogromniejsza niż przed miesiącem na temat 93, 4 tys. jednostek. W ujęciu rocznym cyfra bezrobotnych spadła w styczniu o 342, 1 tys osób.

Związane z