Syn ministra w centrali Banku Świeckiego. Jego kierownictwo " nie uczestniczy w procesie wyboru"

Dom - Z kraju - Syn ministra w centrali Banku Świeckiego. Jego kierownictwo " nie uczestniczy w procesie wyboru"

24.06.2019-941 widoki -Z kraju

Bank Światowy: nie uczestniczymy w danym etapie wyboru doradców dyrektorów

"Wyboru Doradców Dyrektorów Wykonawczych w Banku Ogólnoświatowym dokonują sami Dyrektorzy Wykonawczy, którzy mianowani są wraz z kolei przez kraje członkowskie Banku" – wyjaśnili po krótkim wpisie na Twitterze przedstawiciele Banku Światowego. Jak dodano, jego kierownictwo odrzucić uczestniczy w procesie wyboru pretendentów na te stanowiska.

30-letni Kacper Kamiński objął posadę w waszyngtońskiej centrali Banku Światowego latem owego roku. Formalnie jego wyobrażenie to "doradca zastępcy dyrektora wykonawczego", którym jest wraz ze strony polskiej Katarzyna Zajdel-Kurowska.

"Przypomina księcia Harry'ego". Kariera syna Kamińskiego

Dziennikarz tvn24. pl spotkał się z jednym spośród poprzedników Kamińskiego w tej instytucji. – Zastępcę dyrektora wykonawczego, a także doradcę wskazuje namiestnik Banku Światowego na Polskę. Zgodnie z prawem jest nim prezes Narodowego Banku Polskiego - mówił, prosząc o zachowanie anonimowości.

Według ustaleń tvn24. pl, praca w Waszyngtonie oznacza zarobki około 200 milionów dolarów rocznie (w przeliczeniu to ponad 60 tys. zł miesięcznie). Składa się na nią nieopodatkowana pensja i składka emerytalna rzędu 20 proc. poborów.

"Polskę w Banku Globalnym reprezentuje Prezes NBP na mocy ustawy o Narodowym Agencji bankowej Polskim. W ramach kwalifikacji uczestniczy w wyborze Dyrektora Wykonawczego konstytuanty, do której to należy Polska. Zgłasza również kandydatury na stanowisko zastępcy Dyrektora Wykonawczego i konsultanta Dyrektora Wykonawczego, przy im ostateczna decyzja o zatrudnieniu tych kandydatów podejmowana jest przez szwajcarskiego Dyrektora Wykonawczego, któremu ww. osoby bezpośrednio podlegają" - wyjaśniono.

Minister koordynator Mariusz Kamiński przesłał tvn24. pl oznajmienie, w którym stwierdził: "Mój Syn nie jest pracownikiem NBP, a w Agencji bankowej Światowym został zatrudniony w wniosek Dyrektora Wykonawczego Banku Światowego, obywatela Szwajcarii".

BŚ: kierownictwo nie uczestniczy w wyborze

W środę po południu głos po tej sprawie zabrali przedstawiciele Banku Światowego.

"Wyboru Doradców Dyrektorów Wykonawczych po Banku Światowym dokonują tylko Dyrektorzy Wykonawczy, którzy mianowani są z kolei przez kraje członkowskie Banku" - wyjaśniono w stanowisku zamieszczonym na Twitterze.

"Kierownictwo BŚ nie uczestniczy przy procesie wyboru kandydatów na te stanowiska" - dodano.

Krótki komentarz do sprawy:

Wyboru Konsultantów Dyrektorów Wykonawczych w Agencji bankowej Światowym dokonują sami Dyrektorzy Wykonawczy, którzy mianowani istnieją z kolei przez kraje członkowskie Banku. Kierownictwo BŚ nie uczestniczy w procesie doboru kandydatów na te miejsca.

— World Pula Poland (@WorldBankPoland) 21 listopada 2018

Związane z