Więcej urodzeń. Rafalska: do tej dane statystyczne w grudniu dołączyła firmowa wnuczka

Dom - Z kraju - Więcej urodzeń. Rafalska: do tej dane statystyczne w grudniu dołączyła firmowa wnuczka

21.08.2019-197 widoki -Z kraju

GUS: 341 tys. urodzeń. Rafalska: najlepszy prezent pod ma choinkę

Niemal na temat 21, 5 tys. większą ilość dzieci urodziło się od momentu stycznia do października 2017 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To najlepszy prezent pod spodem moją świąteczną choinkę a mianowicie skomentowała szefowa resortu bliskich Elżbieta Rafalska dodając, iż także jej rodzina znalazła "wkład" w te statystyki.

Ze wstępnych danych empirycznych Głównego Urzędu Statystycznego wypływa, że od stycznia do odwiedzenia października 2017 r. urodziło się 341, 1 tys. dzieci; w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 319 tys. 603 urodzeń. GUS podał ponadto, iż w październiku urodziło się 35 tys. dzieci, innymi słowy prawie o 3 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

Więcej urodzeń

- Owe dane to najlepszy podarunek pod moją świąteczną choinkę - mówiła Rafalska, odnosząc się do najnowszych informacji GUS. Przyznała, że posiadała obawy, czy ostatnie miesiące 2017 roku będą bardziej wartościowe w kwestii urodzeń niż końcówka 2016 r. - Już w ostatnich miesiącach ubiegłego roku można stało się zaobserwować wzrost urodzeń a mianowicie wyjaśniła.

Ponad 400 tysięcy osób zgłosiło się po emeryturę. Cząstka dostała odmowę

Przyznała, hdy także jej rodzina przyczyniła się do wzrostu urodzeń w Polsce. - Do odwiedzenia tej statystyki w grudniu dołączyła moja wnuczka. Mamy osobisty wkład - oznajmiła minister.

Rafalska przewiduje, że w tym roku uda się przekroczyć barierę 400 tys. urodzeń rocznie. - Pozostały jeszcze 2 miesiące do końca roku, więc te 400 tys. będą osiągnięte - znajdowała.

Prognozy GUS

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, hdy dawno już nieaktualne będą prognozy GUS z 2014 r., według którymi przy Polsce w 2017 r. miało się urodzić 346 tys. dzieci. "To wskazuje, że nasze szacunki dawny bardzo ostrożne" - powiedziała. Podkreśliła, że prawie po każdym z miesiącu w 2017 r. urodziło się więcej dzieci w porównaniu do miesięcy 2016 r. - Możemy tu mówić o skłonności - oceniła.

Według niej liczba urodzeń po 2018 r. może nadal wzrosnąć. Zaznaczyła jednak, iż muszą być zachowane określone warunki.

- Odrzucić chodzi tylko wypłatę o świadczenia 500 plus, do którego się pewnie odrobinę przyzwyczailiśmy - powiedziała szefowa MRPiPS. Dodała, że istotna w tej kwestii stanie się m. in. sytuacja na rynku pracy - wzrost gaży i stabilizacja zatrudnienia.

- Gdyby w kolejnym roku urodziło się 20, 30 tysięcy dzieci większą ilość, to byłby znakomity efekt. Myślę, że jest wówczas możliwe - powiedziała.

Związane z