"My mamy już 2 fabryki". Błaszczak o zakupie caracali przez Węgry

Dom - Z kraju - "My mamy już 2 fabryki". Błaszczak o zakupie caracali przez Węgry

04.07.2019-716 widoki -Z kraju

Błaszczak o zakupie caracali za pośrednictwem Węgry: My mamy w tej chwili dwie fabryki

W Polsce mamy obecnie dwie fabryki śmigłowców, an umowa na zakup od momentu Francuzów śmigłowców Caracal oznaczałaby konieczność zamknięcia jednej z nich - stwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W ten sposób skomentował fakt, że umowy dzięki zakup caracali i offset podpisali Węgrzy.

Ministra pytano w czwartkowym wywiadzie dla radiowej Jedynki o zakup przez Węgry 16 maszyn plus offset po kontekście naszej rezygnacji wraz z podobnego kontraktu.

- Mamy dwie fabryki - w Świdniku, to warsztat Leonardo produkująca śmigłowce, przy Mielcu to fabryka Sikorskiego, teraz właścicielem jest Lockheed Martin - powiedział minister.

Airbus wycofuje się z przetargu dzięki śmigłowce dla kurtki

- Nie ma w Naszym kraju miejsca na trzecią fabrykę, lub montownię, gdyż przedłożenie tego trzeciego podmiotu oznaczałoby zamknięcie czy to Świdnika czy to Mielca, dlatego zlikwidowanie miejsc pracy a mianowicie dodał.

- Węgrzy nie mają fabryk produkujących, czy też montujących śmigłowce - zaznaczył.

Przypomniał, że w Polsce mamy rozpisany przez MON przetarg na śmigłowce. - A przetarg jest w czasie. Chodzi o śmigłowce zwalczające okręty podwodne i śmigłowce, jakie mają charakter ratowniczy a mianowicie podkreślił szef polskiego resortu obrony.

Przetarg

Po rezygnacji jesienią 2016 r. z zakupu 50 wytwarzanych przez Airbus Helicopters śmigłowców H225M Caracal w rozmaitych wersjach, na początku 2017 r. MON ogłosiło działania mające wskazać nowe śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze i do zwalczania okrętów podwodnych. Osobny przetarg rozpisano na śmigłowce dla wojsk specjalnych. W czerwcu informowaliśmy, że inspektorat uzbrojenia cofnął zaproszenie wysłane do producentów śmigłowców w naszej sprawie.

Z transportu w postępowaniu na śmigłowce morskie w marcu podaż złożyły dwie firmy: Airbus Helicopters i włoski koncern Leonardo, do którego należą metrów. in. zakłady PZL-Świdnik. Przy marcu ubiegłego roku MON informowało o zamiarze kupna ośmiu śmigłowców (w trzech transzach po cztery maszyny) do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) z jednoczesną zdolnością do prowadzenia misji ratowniczych na morzu.

Caracale kontra Black Hawki. Czym się różnią?

Z czasem zaczęto mówić o zakupie czterech śmigłowców, natomiast czterech kolejnych w przyszłości. W maju MON komunikowało o zamiarze zakupu czterech śmigłowców ZOP.

Obietnice Macierewicza

Antoni Macierewicz, poprzednik Mariusza Błaszczaka na stanowisku szefa MON, kilkukrotnie zapewniał, hdy śmigłowce dla wojsk szczególnych zostaną dostarczone szybko.

W 2016 roku przy obecności ówczesnej premier Beaty Szydło minister zapowiadał, hdy "już w tym roku zostaną dostarczone przynajmniej na wstępie dwa helikoptery", a "w przyszłym roku - osiem helikopterów".

Resursy, innymi słowy w uproszczeniu przydatność do użycia śmigłowców polskiej armii, kończą się między 2019 a 2021 rokiem. Gdyby nie zerwano rozstrzygniętego przetargu na francuskie caracale, pierwsze maszyny latałyby z polską szachownicą już od roku.

Związane z