Potężne opóźnienia w płatnościach. Prawie połowa firm czasochłonnie czeka na pieniądze

Dom - Z kraju - Potężne opóźnienia w płatnościach. Prawie połowa firm czasochłonnie czeka na pieniądze

14.06.2019-349 widoki -Z kraju

48 proc. firm dostaje zapłatę z ponad 60-dniowym opóźnieniem

W ciągu ostatniego półrocza 48 proc. firm dostawało zapłatę za towar, czy usługi z ponad 60-dniowym opóźnieniem - wynika spośród badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

W komunikacie BIG InfoMonitor zaznaczono, że w zestawieniu z badaniem przeprowadzonym po pierwszym kwartale br., zaobserwowano nieznaczny wzrost (o 3 pkt. proc. ) odsetka firm skarżących się na tego rodzaju problemy.

Opóźnienia w płatnościach

Polacy mogą mieć więcej kart płatniczych

"Prowadzone od dwóch lat charakterystyki BIG InfoMonitor pokazują, iż grupa firm oferujących posługi i towary z odroczonym terminem płatności, zmagających się z niesolidnymi kontrahentami, wciąż utrzymuje się między 30 a 50 proc. Niestety statystyk nie zmienia poprawka koniunktury gospodarczej" - napisano w raporcie.

Zgodnie wraz z analizą przedsiębiorcy nie spodziewają się szczególnej poprawy przy tej kwestii. Na pytanie o to, jak pod względem przeterminowanych płatności będzie wyglądała sytuacja za kwadrans roku, zdecydowana większość (61 proc. ) odpowiedziała, hdy nie zmieni się, albo się pogorszy (10 proc. ). Jedynie co piąty przedsiębiorca (21, 4 proc. ) zakłada, że ilość faktur płaconych z co najmniej 60- dniowym opóźnieniem będzie mniejsza niż aktualnie.

Pakiet wierzycielski

Według BIG InfoMonitor, firmom czekającym często w nieskończoność dzięki pieniądze, ma pomóc wchodząca w życie w listopadzie tego roku część tzw. pakietu wierzycielskiego przewidująca szansę wpisywania dłużnika do Rejestru BIG już po 30 dniach od terminu płatności, zamiast po 60 dobach.

Coraz skromniej firm ogłasza upadłość

W ramach regulacji pakietu wierzycielskiego, od przyszłego roku mają też rozpocząć działanie dwa rejestry ograniczające ryzyko podjęcia współpracy z problematycznymi kompaniami. Pierwszy to rejestr należności publicznoprawnych, do którego trafią informacje m. in. o firmach zalegających z regulowaniem podatków czy ceł, natomiast drugi to rejestr podmiotów, wobec których doszło w celu nieskutecznych egzekucji sądowych lub administracyjnych. Informacje z obu rejestrów będą dostępne z wykorzystaniem Biur Informacji Gospodarczej.

Nowe propozycje

Raport przypomina, że rząd pracuje też ponad kolejnymi rozwiązaniami - podatkowymi - mobilizującymi dłużników w celu terminowego regulowania zobowiązań. Wyjaśniono, że dziś wierzyciel, nawet gdy nie dostaje pieniędzy, powinien - po wystawieniu faktury - zapłacić podatek. Jeśli odprowadzony VAT może sobie odebrać, jeśli kontrahent nie zaakceptować dokonał zapłaty w ciągu 150 dni, to już podatku dochodowego nie.

Google ostrzega przed rosnącą falą ataków. Hakerzy zbili fortunę na okupie

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw celu wprowadzenia uproszczeń gwoli przedsiębiorców prawie podatkowym i gospodarczym, jeśli firma przy ciągu 120 dni od czasu terminu wyznaczonego w umowie lub na fakturze odrzucić otrzyma płatności i w tym czasie nie sprzeda tej wierzytelności, będzie miała możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o zaległą kwotę. Dzięki czemu zapłaci niższy podatek dochodowy.

Natomiast niesolidny dłużnik nie zaakceptować będzie mógł wliczyć w koszty niezapłaconej faktury, co więcej będzie musiał zwiększyć własną podstawę opodatkowania i tymże samym zapłacić wyższy podatek dochodowy.

"Propozycja jest konkretna i warta baczności. Daje szanse na ulepszenie sytuacji i co zasadnicze, daje ulgę wielu kompaniom oczekującym w nieskończoność w płatność od odbiorcy artykułów czy usługi" - ocenił, cytowany w raporcie, prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Dodał, że w bazie biura ponad 99 proc. wpisanych dłużników nie zapłaciło swoim kontrahentom od przeszło 120 dni łącznej sumy przekraczającej 3, 6 mld zł.

Z testowania wynika ponadto, że 17 proc. firm nie płaci swoim kontrahentom, bowiem im też nie zapłacono, w czasie gdy trzy miesiące nim odpowiadało tak 35 proc. badanych.

Związane z