Temat: Podatki

Dom - Z kraju - Temat: Podatki

11.07.2019-372 widoki -Z kraju

CIT w 2019 roku. Premier: od stycznia będziemy posiadali najniższe podatki w UE

  • "Absolutny rekord" przy PIT-ach. Ministerstwo podało dane
  • Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa
  • Zmiany w PIT, lecz z warunkami
  • Coraz w mniejszym stopniu czasu na rozliczenie PIT
  • Spór w rządzie na temat pomysł resortu finansów. "Ryzykowne rozwiązanie"

- Dysponujemy wiele działań związanych wraz z obniżką podatków. To propozycje niezwykle ważne, też tego typu, o które walczyliśmy od czasu lat i wywalczyliśmy po negocjacjach z Komisją Europejską - powiedział w środę podczas wystąpienia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Kierownik rządu mówił o obniżeniu stawek VAT na niektóre towary oraz CIT do odwiedzenia 9 procent.

Mateusz Morawiecki otrzymał wotum powierzenia w Sejmie. Poparło fita 231 posłów. Podczas przemówienia przed głosowaniem wiele uwagi poświęcił podatkom.

Wskazał między innymi na obniżkę VAT do 5 % między innymi na pokarm dla niemowląt, pieluchy, cytrusy czy wyroby piekarnicze jak i również ciastkarskie. - To wydaje się być obniżka VAT-u na wszystkie towary, takie jak: żywność dla niemowląt, dla dzieci, smoczki, pieluchy. To gwoli matek jest bardzo zasadnicza obniżka - podkreślił.

- Podobnie obniżamy VAT na wyroby piekarnicze, ciastkarskie. Dzisiaj te stawki istnieją 23, 8 i 5 procent, to jest dosyć skomplikowane dla przedsiębiorców - dodał.

Będą podwyżki stawek VAT

Projekt świeżych matryc VAT, który umożliwia ustalić, jaką stawką otoczone są poszczególne kategorie wyrobów, na początku listopada skierowało do konsultacji Ministerstwo Finansów. Zgodnie z propozycją, nie zabraknie także podwyżek stawek.

Podrożeć mają w szczególności skorupiaki. Wyżej opodatkowane z 5 do aż 23 procent mają być homary, ośmiornice, kraby itd. Największe kontrowersje wywołała jednak propozycja dotycząca leków dla zwierzaków.

Premier o cenach energii. Sprawdzamy swoim słowa

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów jak i również usług zapowiadała wyłączenie zdrowotnych produktów weterynaryjnych z ewidencje towarów objętych 8-procentowym VAT. Oznaczałoby to wzrost zapłaty podatku do poziomu 23 procent. Po burzy, którą wywołała ta propozycja, wiceminister finansów Filip Świtała zapewnił, że stawka VAT na leki dla zwierząt zostanie na niższym poziomie 8-procentowym, tak jak jest dziś.

W tej sprawie głos zabrał nawet prezydent Andrzej Duda. - Pojawiają się głosy, że ma okazać się podwyższony VAT na medykamenty weterynaryjne z 8 do odwiedzenia 23 procent. Proszę na temat wycofanie się z takich pomysłów, nie zgodzę się na taką podwyżkę VAT, bo to ugodzi przy polskie rolnictwo, w hodowców zwierząt i w zwykłych ludzi - mówił Dudziarz.

Niewykluczone jednak, hdy to nie koniec zmian w projekcie MF. Jakim sposobem poinformował "Puls Biznesu", w związku z podwyżką VAT larum podnoszą przetwórcy. Spośród 5 do 23 % ma bowiem wzrosnąć VAT na soki z słodkich i warzyw innych niż tak zwane 100 procent.

- Część segmentów dzisiejszych nektarów i napojów po prostu zniknie. Dla przykładu - z typowo naszych owoców jak porzeczki, aronia czy wiśnie nie da się zrobić 100 % soku, bo konsument nie zaakceptować byłby w stanie wychylić go w takim stężeniu. Musi być rozcieńczony wodą i tym samym opodatkowany znacznie wyższą stawką - jeśli ta propozycja przejdzie. Gwoli wrażliwego na cenę polskiego klienta będzie to oznaczało podwyżkę nie do zaakceptowania - ocenił w rozmowie z gazetą Julian Pawlak, szef Krajowej Unii Producentów Soków.

Pod wystarczy listopada br. posłowie przyjęli nowelizację ustawy zakładająca wydłużenie obowiązywania dotychczasowych stawek VAT. Stawki 23 jak i również 8 procent będą obowiązywać do końca 2019 roku kalendarzowego.

Niższy CIT

Ponadto w toku środowego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki mówił na temat obniżeniu podatku dla niewielkich i średnich firm.

- Powiedzieliśmy, że będziemy obniżać podatki dla niewielkich i średnich firm. Jak i również to się zadziało. Mamy najniższe od stycznia podatki w Unii Europejskiej na rzecz małych i średnich firm - CIT na szczeblu 9 procent - wskazał szef rządu.

"Podatek VAT w Polsce to raj dla wszelkiej działalności przestępczej"

Rzeczywiście, od nowego roku Polska, wraz wraz z Węgrami, będzie miała najniższą główną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych przy UE. Należy jednak wspominać, że część krajów stosuje niższe stawki podatkowe po odniesieniu do mniejszych spółek charakteryzujących się niższymi przychodami.

Tak jest choćby w Litwie, gdzie małe towarzystwa i przedsiębiorstwa rolne, zamiast głównej 15-procentowej stawki, potrafią być objętą stawką po wysokości 0 lub pięć procent. Ta druga odnosi się do firm, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników jak i również ich roczne przychody odrzucić przekraczają 300 tysięcy €. Od 1 stycznia 2018 roku stawka CIT wydaje się być obniżana do 0 % w pierwszym roku aktywności, jeżeli podmioty spełnią określone warunki.

Ponadto, profesjonaliści zwracali wcześniej uwagę, hdy choć obniżka CIT służące do 9 procent brzmi właściwie, to skorzystają z niej nieliczni, którzy prowadzą aktywność gospodarczą jako spółki uprawnienia handlowego.

- Nie więcej niż 20 milionów podatników CIT mogłoby rzeczywiście skorzystać z obniżonych stawek - mówił w programie "Bilans" w TVN24 BiS Marek Kolibski z firmy Konsultanta Podatkowi Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

ZUS dla małych firm

Premier wskazywał także na wprowadzoną "działalność bagatelną, nierejestrową" gwoli małych przedsiębiorców. - Mamy małą działalność gospodarczą, która w proporcjonalny sposób umożliwia naliczać ZUS tym, jacy zarabiają mniej niż 6, 5-krotność minimalnego wynagrodzenia, naszym, którzy mają warsztat samochodowy, piekarnię, zakład fryzjerski, osiągają 3-4 tysiące - to ZUS już nie wydaje się być 1250 zł - mówił szef rządu.

- Pozostawiliśmy też dwuletni, obniżony ZUS i półroczną "rozbiegówkę" dla wszystkich, którzy obnażają działalność gospodarczą - dodał.

Związane z