Temat: System gospodarczy wg PiS

Dom - Z kraju - Temat: System gospodarczy wg PiS

16.06.2019-242 widoki -Z kraju

Agencja Moody’s ostrzega Polskę. Poprzez spór wokół TK

  • 300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Agencja ratingowa Moody's ostrzega, że eskalacja konfliktu naokoło Trybunału Konstytucyjnego może szkodzić klimatowi inwestycyjnemu nad Wisłą oraz wpłynąć na zmianę ratingu.

Moody's przy komunikacie opublikowanym w czwartek wskazuje na wszczęcie przez prokuraturę śledztwa ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego poprzez niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.

"To negatywne na rzecz Polski, ponieważ narasta dekoniunktura konstytucyjny, który rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku jak i również prawdopodobnie zwiększy napięcia wraz z Unią Europejską, co równolegle podniesie ryzyko pogorszenia kolorytutonu inwestycyjnego w Polsce" a mianowicie zwraca uwagę agencja.

Rząd przyjął przygotowawczy projekt budżetu na 2017 rok. Złoty traci

Kryzys konstytucyjny "wydaje się, że pozostawił swój ślad", wskazuje Moody's, zauważając, że "inwestycje spadły o 2, dwóch proc. " w głównym kwartale 216 roku w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. "Chociaż żądamy, że konsumpcja będzie popierać realny wzrost w tym roku, który wyniesie od 3 służące do 3, 5 proc., aczkolwiek upośledzony klimat inwestycyjny grozi zmniejszeniem wzrostu - dodano.

Rating bez zmian

Przypomnijmy, że w maju br. agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu w stopniu A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.

W styczniu br. o obniżeniu ratingu zadecydowała natomiast agencja S&P. Filia obniżyła wtedy długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu była negatywna, co oznaczało, że po ocenie agencji istnieje "prawdopodobieństwo co najmniej jak pewien do trzech", iż po ciągu 24 miesięcy rating zostanie ponownie obniżony, "jeśli podważona zostanie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się w wyższym stopniu od naszych obecnych oczekiwań".

Obniżenie ratingu spowodowało wówczas gwałtowne osłabienie złotego.

O agencjach

Moody's to obok Standard & Poor's i Fitch Ratings i Moody's najważniejsza przedstawicielstwo ratingowa na ziemi. Cały glob na podstawie ich oceny decyduje komu i zbytnio ile można pożyczyć pieniążki. Ewentualnie komu najlepiej nie zaakceptować pożyczać. To właśnie przesłanie ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej. Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom.

Ocena państwa realnie przekłada się na swoim atrakcyjność gospodarczą.

Związane z