Ile mięsiwa w mięsie, czyli jak zawiera karma dla zwierzaków?

Dom - Z kraju - Ile mięsiwa w mięsie, czyli jak zawiera karma dla zwierzaków?

03.09.2019-836 widoki -Z kraju

Ile mięsa w mięsie, to znaczy co zawiera karma dla zwierząt?

Karma wraz z kurczakiem dla kotów obejmuje 4 proc. ptaka zmielonego z piórami i pazurami. Co z pozostałymi fragmentami, co zawierają karmy na rzecz zwierząt - pyta “Gazeta Wyborcza". Na polskim rynku jest ich 300 gatunków. Gazeta zauważa, że wytwórce muszą podać na opakowaniu skład, ale informacją tąże można manipulować - odczytujemy.

Jak pisze gazeta, składniki są odwadniane, rozdrabniane, mieszane i przerabiane na mączki, z których możliwe jest uformowanie kształtu żywności - np. kulek lub trójkątów. Potem ziarna istnieją natłuszczanie i nasączane aromatami.

Co zawierają?

Zdaniem gazety trzeba mieć się na baczności, gdy listę składników żywności otwiera "świeże mięso". Po rozmowie z gazetą doradca żywieniowy Małgorzata Olejnik, która prowadzi we Wrocławiu sklep z karmami zwraca atencję, że "mączka z mięsiwa kurczaka" a "mączka spośród kurczaka" to dwa przeróżne światy.

Embargo, choroby, dekoniunktura na rynku. "Rok 2014 to czas zapaści polskiego rolnictwa"

"Pierwsza pochodzi z przemiału ptasiego mięsa, druga - ze zmielenia kurczaków łącznie z piórami i pazurami. To, choć brzmi okropnie, dla zwierząt jest akceptowalne. Pióra i pazury to też źródło białka pochodzenia zwierzęcego" - pisze czasopismo. - Problem w tym, hdy białko pochodzące z muskułów prążkowanych, czyli tego, jakie możliwości generalnie nazywamy mięsem, przyswajane jest przez psy i koty w mniej większą ilość 90 proc. Białko wraz z piór i pazurów a mianowicie w 30 proc. - tłumaczy Olejnik w rozmowie z gazetą.

Gazeta przytacza informacje ze "Słownika karm" przygotowanego dla portalu psy. pl przez dr. hab. Michała Janka spośród Zakładu Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. "I faktycznie przykładowo informacja o "bogatej zawartości wołowiny" oznacza, że w karmie powinno okazać się jej minimum 10 proc. "Z wołowiną" oznacza minimum 4 proc. zawartości wołowiny w suchej masie "O smaku wołowiny" - poniżej 4 proc. ” a mianowicie pisze gazeta.

I stawia pytanie, co dlatego znajduje się w 96 proc. wagi karmy dla zwierząt? “Zboża, groch, fasola, ciecierzyca a mianowicie zamieciny z młyna. Produkty roślinne są nieuniknione, bo tylko gluten i cukry pozwalają formować psie jak i również kocie ciasteczka. Psom to nie przeszkadza. Można na temat nich powiedzieć, że są nawet trochę wege. Za to koty już nie” - czytamy.

Zdaniem gazety “producenci, chcąc zamaskować skład roślinny, rozbijają jego na kilka podproduktów”. “Zamiast pisać o dużej procentowej zawartości kukurydzy, wymieniają po składzie kukurydzę, mączkę kukurydzianą, mielone ziarna kukurydzy jak i również kukurydzę gotowaną” - pisze “GW”. W karmach “pełno też soi”.

Rynek karm na terytorium polski sięga dwóch mld zł rocznie - pisze gazeta.

Związane z