Temat: Wielka Brytania

Dom - Ze swiata - Temat: Wielka Brytania

19.07.2019-75 widoki -Ze swiata

Donald Tusk o referendum w Wielkiej Brytanii  Wraz z świata

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" prawo na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co jesteś zobligowany wiedzieć
  • Żyją tysiące km od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o kompletne nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet o dwa lata. Brytyjskie media o scenariuszach

Trudno być optymistą w obliczu sondaży poprzednio przyszłotygodniowym referendum na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w Ue - oświadczył w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Większość badań zapewnia przewagę zwolennikom Brexitu.

- Wiem, że jest nam bardzo trudno oszczędzić optymizm, znamy ostatnie sondaże. Ale wciąż jest kwadrans na pół, wszystko jest możliwe - powiedział Tusk na konferencji prasowej przy Helsinkach.

Jak na przykład Brexit wpłynie na Polaków?

Dodał, że wyjście Gb z UE będzie miało negatywne gospodarcze i polityczne konsekwencje i stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla tego państwie, jak i Unii Europejskiej. Jego zdaniem Zjednoczone Królestwo to kluczowy kraj UE i Brexit "nie ma teraz żadnego sensu".

"Nie mam wątpliwości, iż bezpośrednie rezultaty potencjalnego Brexitu będą naprawdę niebezpieczne dla Wielkiej Brytanii i reszty Europy - powiedział Tusk. - Polityczne i geopolityczne konsekwencje są całkowicie odrzucić do przewidzenia. Dziś pragnienie nam wzmocnienia naszej zachodniej wspólnoty".

Najnowszy sondaż

W czwartkowym sondażu Ipsos Mori dla dziennika "Evening Standard" 53 proc. ankietowanych, którzy mają zamiar głosować w referendum, opowiedziało się za Brexitem. Analogiczny wynik przynosi większość publikowanych niedawno sondaży.

Referendum odbędzie się w czwartek 23 czerwca.

Związane z