Temat: Iran. Program atomowy

Dom - Ze swiata - Temat: Iran. Program atomowy

14.09.2019-282 widoki -Ze swiata

Iran zbije ceny ropy? Całokształt zależy od programu nuklearnego  Ze świata

  • "Ruch wydaje się być jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów wydaje się być "całkiem sporo"

Porozumienie co do programu nuklearnego Iranu, które z Teheranem negocjują obecnie Amerykanie, nie odnosi się do wyłącznie atomu. To też kwestia ropy naftowej - pisze CNN Money. Jeżeli dojdzie do porozumienia, glob może zalać ropa spośród Iranu, co doprowadzi aż do spadku i tak w tej chwili niskich cen tego surowca - argumentuje serwis.

Do końca marca posiadało zostać zawarte porozumienie torujące drogę do sfinalizowania w ciągu kolejnych trzech miesięcy umowy zamrażającej irański plan nuklearny w zamian zbytnio uchylenie międzynarodowych sankcji zatem kraju. Termin przypieczętowania porozumienia politycznego wyznaczono na 31 marca b. r.

Ceny ropy wciąż lecą. Przez wzrastające zapasy

Iran uzależniony od ropy

Oprócz USA jak i również Iranu w rozmowach uczestniczą również Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Światowe mocarstwa żądają od Iranu ograniczenia programu atomowego. Teheran systematycznie zaprzecza, żeby pod przykrywką programu obywatelskiego pracował nad bronią jądrową, czego obawia się Zachód.

Irańska gospodarka jest silnie uzależniona od eksportu ropy naftowej, jednak konsekwencje nałożone na ten państwo przez Stany Zjednoczone znacznie ograniczyły Teheranowi sprzedaż ropy na rynki światowe. Aktualnie Iran wysyła za granicę 1, 3 mln baryłek ropy dziennie, podczas wówczas gdy w połowie 2012 roku, kiedy USA nakładały sankcje nan Iran, było wówczas 2, 5 mln baryłek.

W efekcie gospodarkan Iranu została mocno okaleczona. Bezrobocie wśród młodych osób przekroczyło 20 proc, an inflacja poszybowała w górę.

Za dużo surowca

Jak pisze CNN, układ ws. programu nuklearnego najwidoczniej pozwoli Iranowi na ponowne rozpoczęcie eksportu większej liczby ropy.

Tyle jedynie, że świat cierpi na nadmiar tego surowca. Koszty ropy spadły z przeszło 100 dolarów za baryłkę ub. lata do 43 dolarów w tym tygodniu. To najniższy poziom opłat ropy od sześciu latek. A kiedy Iran rozpocznie sprzedawać jej więcej niż dotychczas, ceny spadną jeszcze niżej.

Ceny ropy znów nurkują. Najtańsza od sześciu czasów

Jak podkreśla Deutsche Bank, to zła wiadomość dlan Iranu, który musi sprzedawać baryłkę za więcej niż 130 dolarów, jeśli chce zrównoważyć swój budżet.

Spadek cen ropy spowodowany jest faktem, że w USA produkcja ropy (szczególnie tej z łupków) dramatycznie wzrosła. Jednocześnie nadmiar amerykańskiej ropy nie jest równoważony przez cięcia w odmiennych krajach. Lider OPEC Arabia Saudyjska, największy po AMERYCE producent ropy naftowej, od czasu początku spadków cen materiału nie ukrywał, że nie zamierza ograniczać wydobycia po celu zahamowania dalszych spadków. A dodatkowo światowe gospodarki zwolniły w następstwie kryzysu i nie zgłaszają już tak dużego jak wcześniej konieczności na energię.

Sceptyczny Waszyngton

Na razie nie zaakceptować ma gwarancji, że porozumienie ws. umowy jądrowej zostanie osiągnięte. Nawet jeśli się uda, musi minąć nieco czasu, zanim sankcje pozostaną zniesione, an Iran podniesie produkcję ropy - pisze CNN.

Rozmowy pomiędzy USA an Iranem są wznowione w niedzielę. Według negocjacjach poniedziałkowych - amerykańsko-irańskich w Lozannie i unijno-irańskich w Brukseli - amerykański sekretarz stanu John Kerry i irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif i towarzyszące im osoby znów rozmawiali we wtorek w Lozannie. Waszyngton przejawia sceptycyzm co do uzyskania w nadchodzących dniach porozumienia politycznego, tymczasem Teheran zachowuje, że "90 proc. kwestii technicznych" załatwiono.

Sankcje hamują gospodarkę

Obecnie nan Iran nałożone są konsekwencje, których celem jest przede wszystkim sektor energetyczny. Restrykcje mają m. in. zahamować eksport ropy z tegoż kraju. Ponadto, sankcje uderzają w sektor finansowy, jak bardzo utrudnia przeprowadzanie wraz z Iranem jakichkolwiek transakcji.

Iran śledzi "polubienia". Służby inwigilują 8 mln użytkowników Facebooka

Obserwatorzy branży naftowej uważają, że sektor ropy negatywnie zareaguje w porozumienie.

Według Brendy Shaffer z Uniwersytetu Georgetown, w negocjacjach może dojść do przełomu ponieważ gospodarkan Iranu jest w rozsypce, a na porozumieniu jest zależne prezydentowi USA Barackowi Obamie.

Zgodnie z najnowszym sondażem, przeprowadzonym na zlecenie CNN, sankcje popiera 68 proc. Amerykanów, a 29 proc. jest przeciwna restrykcjom.

Powrót do gry? Nie tak szybko

Jak błyskawicznie Iran może wrócić do gry? Irański minister ropy Bijan Zanganeh już wcześniej zapowiedział, że jeśli sankcje zostaną zniesione, Iran może podwoić eksport ropy przy ciągu dwóch miesięcy.

Ale eksperci nie mniemają w prognozy szybkiego dokończenia rozmów nuklearnych i szybszego produkcji ropy przez Iran. - Koncepcja, że konsekwencje zostaną usunięte pod skraj marca za jednym zamachem są zbyt optymistyczne. To będzie trudny i flegmatyczny proces dla Obamy, który musi wykorzystać swój prezydencki autorytet, aby odstąpić od czasu sankcji i nie pogorszyć relacji z Kongresem - uważają analitycy banku Barclays.

Barclays twierdzi także, że Iran będzie wymagał co najmniej sześciu miesięcy, żeby uruchomić środki do produkowaniu ropy. Teheran może także potrzebować specjalistycznej wiedzy zza granicy. - Tego nie zaakceptować można najzwyczajniej w świecie włączyć jak i również wyłączyć. To nie wydaje się włącznik światła - zaznacza bank.

Związane z