Temat: Grecja

Dom - Ze swiata - Temat: Grecja

20.08.2019-295 widoki -Ze swiata

Grecy nadal bez porozumienia wraz z UE. Szukają nowych przychodów  Ze świata

  • Drony pomagają walczyć z kanciarzami podatkowymi
  • Ateny zakończyły system pomocowy. Grecy dalecy od czasu świętowania
  • Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 Dwukrotnie: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Ciasto "jak włosy anielskie". Przysmaki greckiej kuchni

Grecja nie porozumiała się wraz z Unią Europejską na temat negocjacji Aten z katalogów kredytodawcami. Następne rozmowy wiceministrów finansów strefy euro w czwartek - poinformowali we wtorek anonimowi politycy UE. Tymczasem pojawiła się wiadomość, że Grecja szuka oszczędności i myśli o wprowadzeniu prowizji za wypłaty spośród bankomatów.

UE może zezwolić na to, aby Grecja osiągnęła pierwotną nadwyżkę budżetową rzędu 1-1, 5 proc. - powiedział rozmówca Agencji Reutera. Niemniej sugestie Aten dotyczące reformy VAT-u są niewystarczające - dodał.

Wzrosty na giełdach Europy Zachodniej. Mocno zdobywa Ryanair

Co spośród długiem?

Wysokość pierwotnej nadwyżki budżetowej Grecji jest jedną z najważniejszych sprawy spornych w negocjacjach Aten z UE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym.

Kredytodawcy Tunezji uważają bowiem, że aby spłacić swój kolosalny kredyt publiczny, Grecja musi w dłuższy czas utrzymać zasadniczą nadwyżkę budżetową; Ateny odrzucić zgadzają się na wymaganą przez strefę euro i MFW wysokość tej nadwyżki.

Aby ją zdobyć, rząd grecki musiałby według kredytodawców podnieść podatek VAT oraz obniżyć wydatki w emerytury oraz sektor społeczny. Zdaniem Aten niższa nadwyżka pozwoliłaby jednak na szybszy wzrost greckiej gospodarki.

Frank drożeje. Kosztuje w tej chwili ponad 4 zł

Kolejna transza

Ponadto po czerwcu Grecja musi uiścić MFW 1, 6 mld euro. Jeżeli do pięć czerwca, kiedy to Ateny muszą spłacić pierwszą transzę kredytu, opiewającą na 300 mln euro, nie dojdzie do ich porozumienia wraz z kredytodawcami, Grecji grozi niewypłacalność.

- Uważam to za dobry znak, iż wczoraj Grecja zasygnalizowała, iż ma zamiar zapłacić tą ratę - powiedział we wtorek anonimowy niemiecki polityk wysokiej rangi, cytowany poprzez Reutera. - Nie ma względu sądzić, że Grecja nie spłaci MFW kolejnej koszty kredytu, ponadto w negocjacjach z Atenami widać postępy - dodał.

Wszystko na raz?

Unijne źródła podały też, hdy Grecja mogłaby uniknąć płacenia tej sumy, jeśli na koniec czerwca spłaciłaby wszystkie należne w tym miesiącu koszty - podały też źródła unijne.

- Odrzucić sądzę, byśmy musieli brać pod uwagę sytuację, po której dojdzie do niewypłacalności Aten, ani 5 czerwca, ani bezpośrednio po tymże terminie - dodał rozmówca Reutera.

Również we wtorek komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici zaapelował o przyśpieszenie negocjacji. - Zdajemy osobiście sprawę z problemów Cypru z płynnością i naturalnie dlatego jest teraz faktycznie ważne, by negocjacje przy Brukseli przyspieszyły. Szef instytucji finansowej centralnego Włoch Ignazio Viso ostrzegł, że utrzymująca się niepewność co do efekcie rozmów z Atenami "rodzi niebezpieczne, destabilizujące napięcia" po świecie finansów.

Reformy gospodarcze

W poniedziałek główny ekonomista MFW Olivier Blanchard powiedział w wywiadzie gwoli francuskiego dziennika finansowego "Les Echos", że propozycje reform gospodarczych w Grecji są niewystarczające, aby kraj uzyskał polski wystarczającą pierwotną nadwyżkę budżetową, czego domagają się wierzyciele.

Wcześniej przy poniedziałek rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis zapewnił, iż Ateny będą realizowały swe zobowiązania wobec wierzycieli; była to reakcja na niedzielną wypowiedź szefa MSW Nikosa Wucisa, który stwierdził, iż kasa państwowa jest pusta. We wtorek politycy strefy euro ocenili, że owe sprzeczne sygnały płynące wraz z Aten to strategia negocjacyjna greckiego rządu.

Finansowa grecka tragedia. Kasa wydaje się pusta, ale Ateny spłacą pożyczki?

Brak porozumienia

Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może dogadywać się z pożyczkodawcami po sprawie warunków, jakie ma obowiązek spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7, 2 mld euro z pakietu ratunkowego. Grecja, z racji gigantycznego zadłużenia de facto wykluczona z rynków finansowych, była dotąd w stanie obsługiwać własne zadłużenie i unikać niewypłacalności tylko dzięki pomocy finansowej od międzynarodowych wierzycieli.

Aby uchronić się przed bankructwem, Grecja musi zdobyć dostęp do środków pomocowych przed 5 czerwca. By tak się stało, poprzednio tym terminem muszą się spotkać ministrowie finansów królestw strefy euro oraz pełnomocnicy EBC i MFW, by zaakceptować warunki porozumienia wraz z Atenami.

Szuka dochodów

Dziś Reuters podał, hdy Grecja może nałożyć drobną opłatę za wypłatę zapłaty z bankomatów. W ten sposób chce zachęcić w celu korzystania z kart kredytowych, ale również walczyć wraz z unikaniem zobowiązań podatkowych.

Grecy starają się zbyt mało? MFW: istnieje wiele scenariuszy kryzysowych dla Aten

- Może stanowić tak, że wypłata spośród bankomatów będzie obłożona małą opłatą. Jest to zachęta do używania kart kredytowych - powiedział Janis Warufakis, grecki minister finansów. Podkreślił również, że to przed chwilą wstępny pomysł i ani jedna decyzja nie została podjęta. Dodał również, że rząd wykluczył wprowadzenie podatku od czasu depozytów bankowych.

Warufakis poinformował również, że swoim rząd rozmawiał z kompetencjami Szwajcarii w sprawie wykazu opodatkowania osób, które ukryły dochody w zagranicznych bankach. Będą one mogły dobrowolnie zgłosić się i pokryć koszta podatek. W ten środek unikną bardziej dotkliwych kar.

W ramach tegoż planu Grecy, którzy przedtem nie zgłosili dochodów będą mogli dobrowolnie je ujawnić i zapłacą 15 proc. podatek. - Istnieje zagrożenie, że przy wyższym powiedzmy 30 proc. opodatkowaniu owe lokaty zostaną przeniesione dzięki Kajmany, czy do innych rajów podatkowych - zważa Warufakis.

Związane z