Temat: Hiszpania

Dom - Ze swiata - Temat: Hiszpania

29.08.2019-743 widoki -Ze swiata

Hiszpania. Rząd przeznaczy ponad dwóch mld euro na zamknięcie 26 kopalń  Wraz ze świata

  • Słony rachunek zbyt alkohol. Nowe przepisy w popularnej wyspie
  • Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Gwiazda może mieć duże problemy
  • Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkunastu miastach Hiszpanii
  • Transseksualistka z tytułem miss Hiszpanii. "Mam nadzieję, że to ukończy pewną erę"
  • Urzędnik przez dekadę udawał, że pracuje. Sąd nie miał litości

Hiszpański rząd przeznaczy 2, 13 mld € na zamknięcie 26 kopalń węgla kamiennego do 2018 roku. W piątek zgodę na to wyraziła Komisja Europejska.

Program prognozuje zamknięcie 26 nierentownych kopalń do 2018 roku.

Wydatki rządowe obejmą pokrycie strat produkcyjnych, zapewnienie pomocy finansowego dla zwalnianych pracowników i świadczenia socjalne. Sfinansowane zostaną również prace zabezpieczające potrzebne do zamknięcia nierentownych kopalń.

Komisja Europejska, która musiała zatwierdzić wsparcie publiczną na ten zamiar, w piątek dała zielone światło po uzgodnieniu planu z hiszpańskim rządem. Równolegle stwierdziła, że fundusze ów nie zakłócą nadmiernie jednolitego rynku europejskiego.

Redukcja zanieczyszczeń

"Czeka naszą firmę ciężka smogowa zima". Wystarczy walki o czyste powietrze?

Węgiel obecnie odpowiada zbyt około jedną czwartą wytwórczości energii elektrycznej w Ue. Jednak Komisja Europejska pragnie jak najszybciej ograniczyć jego zużycie. Węgiel w najwyższym stopniu odpowiada bowiem zbyt emisję gazów cieplarnianych.

Unijny pakiet klimatyczno-energetyczny przewiduje do odwiedzenia 2020 roku ograniczenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych (w stosunku do poziomu z 1990 r. ), a także 20-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym wyczerpaniu energii w UE.

Reuters zwraca uwagę, hdy zgodnie z przepisami UE, kopalnie otrzymujące pomoc ciebie muszą być zamknięte do odwiedzenia 2018 roku.

Także głównym celem zawartej przy grudniu ub. r. paryskiej umowy klimatycznej "jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur w stopniu znacznie mniejszym aniżeli o 2 stopnie Celsjusza wobec epoki przedindustrialnej jak i również kontynuowanie wysiłków na sprawa ograniczenia wzrostu temperatur".

Związane z