Temat: Wielka Brytania

Dom - Ze swiata - Temat: Wielka Brytania

01.07.2019-408 widoki -Ze swiata

Brexit. Szef MSZ Boris Johnson o wyjściu z UE  Ze świata

  • Nowa opłata gwoli kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł powyżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło przy brytyjską walutę
  • Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od momentu Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony chociażby o dwa lata. Brytyjskie media o scenariuszach

Wielka Brytania ma dużo do zrobienia, zanim formalnie przystąpi do postępowania rozwodowego z Unią Europejską, ale gdy to zrobi, nie pozwoli na przeciąganie sporu - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Dodał, że do odwiedzenia uruchomienia procedury wyjścia wraz z UE nie dojdzie poprzednio świętami Bożego Narodzenia.

Szef MSZ po jednego razu kolejny podkreślił, że po tym roku Wielka Brytania nie uruchomi artykułu pięćdziesięciu. traktatu UE, który startuje procedurę wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii.

Od referendum z 23 czerwca, gdzie Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, wielu przedstawicieli instytucji unijnych i krajów członkowskich bezskutecznie wzywało brytyjski rząd, aby bezzwłocznie uruchomił artykuł 50., aby pozbyć się wątpliwości co do przyszłości Społeczności.

Po Brexicie Europa zwiera szeregi. Bieńkowska ma pomysł, tak jak sfinansować

Rząd wskazuje jednak, hdy nie miał czasu, by stworzyć jasne stanowisko negocjacyjne, przez co naciski dzięki jak najszybsze uruchomienie strategie może sprawić, że propozycja dla Wielkiej Brytanii będzie zbyt słabą.

- Sądzę, że najważniejsze jest to, że oczywiście nie zamierzamy tego robić przed świętami Bożego Narodzenia, musimy zrobić dużo pracy - mówił Johnson w rozmowie z BBC. - Myślę, hdy to, co czego pragną wszyscy jest jasność i z tym musimy przysiąść do rozmów. Kluczowe wydaje się być, aby nie zagwarantować przeciąganie procesu - dodał.

Kontrola imigracji

Johnson, zostały burmistrz Londynu, który był jedną z czołowych postaci kampanii na rzecz opuszczenia UE, przypominał, że poprzez rozwód Wielka Brytania ma obowiązek odzyskać kontrolę nad procesem imigracji.

- Chciałbym, aby do Wielkiej Brytanii przyjeżdżali wykwalifikowani i inteligentni ludzie, jeśli chcą realizować swoje marzenia w naszym własnym kraju. Nie mam spośród tym problemu, pod warunkiem, hdy mamy nad tym kontrolę - powiedział.

Opozycja chce informacji

O wyjściu z Unii Europejskiej po niedzielnym wywiadzie z BBC mówił także lider opozycyjnej brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn. Jak powiedział, rząd musi w pełni zawiadamiać parlament o swej procedury ws. Brexitu, an ograniczanie dostępu do takiej informacji "byłoby niedemokratyczne".

Wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej "to gigantyczne przedsięwzięcie polityczne, najbardziej znacząca rzecz ekonomiczna, jakiej Wielkiej Brytania musi stawić czoło w całym moim czy też pana życiu" - podkreślił Corbyn w rozmowie wraz ze znanym dziennikarzem i komentatorem BBC Andrew Marrem.

Przywódca laburzystów odniósł się do wypowiedzi premier Theresy May, która oznajmiła, iż parlament będzie miał bezpieczną rolę do odegrania podczas Brexitu, ale to pani i jej rząd będą prowadzić negocjacje z Unią i to ona podejmie ostateczną decyzję dotyczącą tegoż, jak będzie wyglądać układ Wielkiej Brytanii z europejskimi partnerami.

Zdaniem Corbyna "parlament powinien być przynajmniej szczegółowo informowany" o tego rodzaju ustaleniach i strategii rządu.

Lider opozycji dodał też, że Partia Pracy powołała specjalny zespół zajmujący się kwestią Brexitu, który będzie się domagał od czasu rządu informacji na ów temat i ma cel zaangażować się w pertraktacje ze Wspólnotą.

Związane z