Bezpieczniej, taniej, bez barier? Pięć kwestii, które wiemy o niesłychanie ważnej umowie handlowej

Dom - Ze swiata - Bezpieczniej, taniej, bez barier? Pięć kwestii, które wiemy o niesłychanie ważnej umowie handlowej

14.07.2019-131 widoki -Ze swiata

Czym jest umowa o wolnym handlu TTIP?  Wraz ze świata

Większe bezpieczeństwo produktów, mniejsze ceny towarów z NA JUKATAN, mniejsze rachunki za gaz oraz szansa rozwoju na rzecz małych i średnich firm - entuzjaści wskazują na takie wymierne korzyści wynikające z podpisania TTIP (umowa o wolnym handlu, którą negocjują Unia Europejska i Stany Zjednoczone). Nie brakuje również krytycznych głosów mówiących, iż podpisanie porozumienie spowoduje zalanie europejskiego rynku tanią jak i również genetycznie modyfikowaną żywnością zza oceanu.

Transatlantyckie współpraca handlowe i inwestycyjne (TTIP) tak oficjalnie nazywana wydaje się przyszła umowa o wolnym handlu między Unią an USA. Ma doprowadzić do stworzenia największej strefy niezaplanowanego handlu na ziemi.

Amerykanie nie ustępują, Francuzi grożą. Historyczna umowa handlowa wisi na włosku

Docelowo TTIP ma wykraczać dużo dalej niż dotychczasowe porozumienia handlowe, polegające na redukcji stawek celnych.

Umowa po swych założeniach przewiduje zdjęcie barier regulacyjnych czy wzajemne uznawanie standardów w zamysle obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

Przyjęte w TTIP rozwiązania i standardy, po wprowadzeniu w życie, będą posiadały ogromny wpływ na relacje transatlantyckie i mogą posiadać znaczny wpływ na gospodarkę światową.

Negocjacje pośród UE i USA w sprawie utworzenia strefy niezaplanowanego handlu w obszarze transatlantyckim trwają od czerwca 2013 roku.

Do najważniejszych, z punktu widzenia Polski, obszarów negocjacji TTIP należą kwestie regulacyjne, taryfy celne, energetyka, rolnictwo i małe i średnie przedsiębiorstwa.

Procedura robót nad TTIP jest ta sama jak w wypadku innych umów handlowych UE. Wszystkie umowy handlowe UE są negocjowane przez Komisję Europejską, współpracującą z Radą UE i Parlamentem W europie, an ostatecznie akceptuje hałasuje Parlament Europejski. Natomiast po USA TTIP będzie wymagać ratyfikacji w Kongresie.

W Polsce główną rolę w negocjacjach odgrywa Ministerstwo Rozwoju, które oficjalnie reprezentuje Polskę w procesie negocjacyjnym.

Ten kraj nie skorzystał na porozumieniu handlowej. Bardzo ważna dane dla Polski

Wartość symetrycznych obrotów handlowych między UE a Stanami Zjednoczonymi uzyskuje każdego dnia 2 mld euro (wg Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce AmCham).

Według szacunków Komisji Europejskiej, ambitny i kompleksowy harmonogram realizacji TTIP może przynieść znaczące korzyści gospodarcze gwoli całej Unii Europejskiej (119 mld EUR rocznie), jak jak i również dlan USA (95 mld euro rocznie).

Poprzez efekt kreacji handlu, TTIP będzie pozytywnie wpływać w relacje handlowe Polski spośród USA i innymi państwami. Znosząc pozataryfowe i pod inwestycje bariery. TTIP, może również stymulować napływ bezpośrednich lokaty zagranicznych do Polski.

Dzięki TTIP europejscy, przy tym polscy, konsumenci potrafią wiele zyskać. Chodzi m. in. o większe bezpieczeństwo towarów, niższe ceny detaliczne towarów importowanych z NA JUKATAN, szerszy wybór towarów o wyższej jakości, dostęp do odwiedzenia nowych usług oraz lepszy poziomu usług.

Korzyści da się odczuć także w sferze pozaekonomicznej. W dziedzinie zdrowia publicznego będą wówczas np.: dostęp do świeżych leków, sprzętu medycznego, bardziej wartościowa profilaktyka zdrowotna, w opiece środowiska np.: zmniejszenie emisji hałasu i zanieczyszczeń, rekultywacja terenów poprzemysłowych, poprawa właściwości wody pitnej, a przy dziedzinie kultury i oświaty np.: łatwiejszy dostęp do zasobów nauki i związanych z kulturą, nowe możliwości atrakcyjnego organizowania czasu, większa różnorodność kulturowa.

Do zakończenia negocjacji jest wciąż bardzo hen. 29 kwietnia europejscy i amerykańscy negocjatorzy powiedzieli w Nowym Jorku, według zakończeniu kolejnej rundy konwersacyj, że potrzeba dużo robocie i ustępstw po obu stronach, by zakończyć pertraktacje do końca br.

Negocjatorom z Brukseli jak i również Waszyngtonu wciąż nie udało się nawet zbliżyć do porozumienia w kilku znamiennych kwestiach. Prezydent Francois Hollande oświadczył nawet we wtorek, że na tym etapie Francja jest przeciwna porozumieniu TTIP. Wcześniej sekretarz stanu ds. handlu zagranicznego Matthias Fekl mówił, że wstrzymanie rozmów to "najbardziej prawdopodobna opcja".

W poniedziałek Greenpeace opublikowało poufne papiery w sprawie TTIP, zawierające żądanian USA, i zarzuciło witrynie amerykańskiej, że w interesie krajowych koncernów chce doprowadzić do obniżenia bezpieczeństwa pokarmu i standardów środowiskowych przy Europie.

Już wcześniej Francuzi zarzucali USA wytrwałość w rozmowach - przypomina agencja dpa. W przeszłym tygodniu premier Manuel Valls ostrzegł, że negocjacje nie zaakceptować zakończą się sukcesem, o ile nie zostaną spełnione warunki Francji dotyczące wysokich standardów zdrowia i środowiska.

Związane z