Temat: Rosja

Dom - Ze swiata - Temat: Rosja

06.09.2019-215 widoki -Ze swiata

Inflacja szaleje w Rosji. Koszta szybują  Ze świata

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach
  • Spór dookoła Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą poprawki. Putin ma nową ofertę na rzecz kobiet

Inflacja przy Rosji wzrosła w czerwcu tego roku do 16, 9 proc. Głównie to efekt osłabienia rubla, zachodnich sankcji oraz rosyjskiego embarga na zakup m. in. towarów żywnościowych.

Inflacja w Rosji osiągnęła znakomity poziom od 2002 roku. W marcu wskaźnik zatrzymał się na 16, dziewięć proc. - wynika spośród danych opublikowanych przez urzędowy urząd statystyczny Rosstat.

Złote Piaski świecą pustkami. "Wygnano rosyjskich turystów"

Coraz gorzej

Z najnowszych danych wynika, że ogólny poziom cen w czerwcu wzrósł o 1, dwóch proc. W lutym stało to 2, 2 proc. w styczniu 3, 9 proc., a w grudniu 2014 roku 2, sześć proc.

"The Moscow Times" pisze, że ostry wzrost inflacji w ostatnich miesiącach to wciąż efekt rosyjskiego embarga nałożonego w importowane z państw Starego kontynentu Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych towary.

Do wzrostu inflacji przyczynił się również ogromny (40-proc. ) spadek wartości rubla wobec dolara, który dodatkowo podniósł koszty importu. Nie mniejsza z tym były też zachodnie sankcje nałożone na Moskwę za jej działania na wschodzie Ukrainy.

Droższa żywność

Według danych Rosstatu ceny żywności rosną szybciej niż inflacja. Towary żywnościowe podrożały w marcu o 1, 6 proc., a rok do roku aż o 23 proc. Dodatkowo realne profity Rosjan spadły w lutym prawie o 10 proc. w porównaniu do owego samego miesiąca w przeszłym roku.

Bank Kierowniczy Rosji szacuje, że przy kolejnych miesiącach tego r. inflacja będzie się kurczyć. Zdaniem rosyjskich ekonomistów zmniejszy się ona na skraj 2015 roku do pułapu 12-15 proc.

Związane z